Connect with us

SMART

Asystent Google – naprawdę użyteczne narzędzie czy jedynie ciekawoska ?

Opublikowano

dnia

Asystent Google

Naprawdę użyteczne narzędzie czy jedynie ciekawostka ?

Inteligentny asystent osobisty stworzony przez giganta w branży czyli Google wystartował już w 2016 roku  początkowo niedostępny w Polsce , od stycznia 2019 roku zawitał do naszych urządzeń. Znalezione obrazy dla zapytania google asystent
Możemy z niego korzystać na dwa sposoby , poprzez urządzenia mobilne lub inteligentne urządzenia domowe tzw. smart home. Przykładem może być Google Home czyli głośnik w kształcie gruszki, z wbudowanym podsłuchem i oprogramowaniem Google Assistant.
Konkurencja również ma swoje odpowiedniki: Alexa od Amazona , Cortana od Microsoft oraz Siri od Apple.

Jednakże  badania przeprowadzone w zeszłym roku przez Stone Tample mogą dać nam do zrozumienia, że nie wszyscy wirtualni pomocnicy rodzą się równi. Test, który przeszły urządzenia polegał na zadawaniu im około 5 tysięcy pytań i analizowaniu odpowiedzi pod różnymi kątami. Test ten wygrało rozwiązanie od Google.

Both Google Assistant for Google home and smartphone takes the crown for the most answers attempted and fully and correctly answered, with Cortana close behind.

Powinniśmy zadać sobie pytanie czy faktycznie warto korzystać z wirtualnego asystenta od Google ?
Na początku oferował on mocno okrojoną wersję w porównaniu do wersji z dnia dzisiejszego.
Wymagała używania specjalnych komend głosowych, pozwalała na  wykonywanie połączeń, dyktowanie wiadomości, przeszukiwanie internetu i kontrolowanie podstawowych funkcji urządzenia, na którym był używany. Z czasem to się zmieniło, komunikacja stała się dialogiem zamiast wybranymi formułkami.

Niestety wciąż wersja na nasz kraj nie jest tak rozwinięta jak anglojęzyczny odpowiednik. Pierwszą przeszkodą jest brak współpracy z Google Home Assistant, które i tak nie jest jednym z tańszych rozwiązań.
Inteligentny Głośnik Google Home kosztuje na dzień dzisiejszy około 500 zł (https://www.ceneo.pl/56928260). Mamy również do wyboru Google Home Hub – który jest tabletem i również sprawdzi się w roli domowego asystenta. Posiada wbudowany Google Chromecast i funkcje Home View która pozwala na  kontrolowanie różnych inteligentnych urządzeń domowych podłączonych do asystenta. Oprócz komend głosowych wyświetla informacje na ekranie – jednak jego koszt to już 750 zł. (https://www.ceneo.pl/73880393)

 

Znalezione obrazy dla zapytania google hub

Mamy wrażenie że w naszym kraju urządzenia te są jeszcze w fazie beta, zatem musimy liczyć  się z ograniczeniami w funkcjonalności, bo wirtualni asystenci nie są po prostu przystosowani do pracy w Polsce, tak dobrze jak w innych krajach zachodnich.

Chcąc sprawdzić jak działa asystent i czy chcielibyście mieć taki w domu, polecamy zainstalowanie aplikacji na swoim telefonie. Bez kosztów a można poczuć jak działa 🙂

Kontynuuj czytanie

Facebook

Poczytaj o IOT