INNE
Co to jest AX?
Opublikowano
7 lat temudnia
Autor:
RedakcjaZwiększenie prędkości i pojemności
Głównym celem poprzednich standardów bezprzewodowych było osiągnięcie najwyższej teoretycznej prędkości. Opierając się na najnowszym – 802.11ac, który poszerzył możliwości wielu anten poprzez wielokrotne wprowadzanie sygnałów wejściowych oraz wyprowadzanie tych wyjściowych (MIMO), 11AX nadal dzieli pasmo częstotliwości na wiele kanałów przy użyciu technologii o nazwie OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access). Przez to 11AX potrafi znacznie zwiększyć prędkość sieci bezprzewodowej i lepiej zarządzać jej przepustowością, szczególnie przy dużym natężeniu ruchu i nakładających się sieciach.
Jak szybki jest 11AX?
Prędkości, które można uzyskać, zależą oczywiście od sieci i sprzętu, który wykorzystuje. Duża, profesjonalna sieć w potężnej korporacji, która ma już potężny sygnał – będzie oczywiście wykazywać znacznie większe prędkości niż sieci zwykle spotykane w mniej gęstych środowiskach mieszkalnych lub małych firmach. Tak czy inaczej, zauważalny będzie około czterokrotny wzrost bieżącego sygnału, co oznacza znaczne zwiększenie całkowitej pojemności sieci.
Dolna granica prędkości? Oprócz poprawy wydajności i zasięgu, 11AX został zaprojektowany w celu zwiększenia pojemności pasm 2,4 GHz i 5 GHz w różnych środowiskach – od domów po szkoły, firmy, lotniska, stadiony i wiele innych. Nie ma najmniejszego znaczenia, od którego z nich zaczniesz. Połączenie czterokrotnie przewyższające aktualną prędkość spowoduje zauważalną różnicę w korzystaniu z Internetu.
Jak wydajny jest 11AX?
11AX wspiera także ortogonalną wielokrotność dostępu z podziałem częstotliwości (OFDMA) – technologię stworzoną do poprawy przepustowości mobilnych sieci LTE. W jej obecnym zastosowaniu, za każdym razem, kiedy router wysyła informację do urządzenia, wykorzystuje całą szerokość pasma w kanale, niezależnie od rodzaju danych lub ilości informacji, które są aktywnie przesyłane. Dzięki OFDMA kanały te można podzielić, co zwiększa ilość danych, które można jednocześnie wysyłać i odbierać. Dodatkowo, nowy standard 802.11ax pozwala zaplanować czasy “wybudzenia”, kiedy komunikacja jest dozwolona (co zmniejsza obciążenie mocy). 11AX obsługuje nie tylko kodowanie 1024QAM, pozwalające na przesyłanie większej ilości bitów informacji na symbol (lub puls), ale także długie symbole OFDM dla większej przepustowości kanału i mniejszej interferencji.
Funkcje i zalety 11AX
-
Zgodność wsteczna z poprzednimi standardami bezprzewodowymi (802.11a/b/g/n/ac)
-
Operacja na pasmach 5 GHz i 2,4 GHz jednocześnie (zamiast jednego lub drugiego, jak w poprzednich standardach).
-
Szerokość kanału 2/5/10 MHz dla zakresów szerszych niż 20 MHz.
-
Zwiększona przepustowość i wydajność:
-
1,5 raza szybszy niż 802.11ac
-
Do 3,8 raza szybszy niż 2,4 GHz w 802.11n
-
Większa przepustowość na zewnętrznych obiektach o dużej gęstości (np. na stadionach sportowych) lub w pomieszczeniach (kino)
-
Do 8 razy szybszy od urządzeń bez MU-MIMO, dzięki zastosowaniu łącz górnego i dolnego (DL/UL) MU-MIMO
-
-
O 20% więcej czasu antenowego z routera, co oznacza, że można przesłać więcej danych.
-
Poprawiony przepływ ruchu i dostęp do kanału.
-
Lepsze zarządzanie energią dla dłuższej żywotności baterii.
-
Kolorowanie BSS – innymi słowy, każdej sieci w lokalizacji wielowierszowej przypisuje się kolor, dzięki czemu łatwiej ją rozróżnić – oznacza to,że każdy punkt dostępowy może uniknąć zakłóceń, gdy zobaczą one swoje punkty dostępowe w różnych kolorach.
Wprowadzanie go w życie
Jeśli chodzi o 11AX, nie jest to tylko zwiększanie prędkości samej sieci. Standard ten poprawia wydajność i rozwiązuje problemy wywołane przepełnieniem i przeciążeniem sieci Wi-Fi. Jeśli Twoje połączenie już teraz wydaje się być wolne nawet, jeżeli wiesz, że jest wystarczające, 11AX może okazać się krytyczną aktualizacją.
Koniecznie przeczytaj
-
Zyxel Networks poszerza ofertę urządzeń WiFi 7
-
Standard Matter wkroczył na rynek
-
Tenda Nova MW12 – trzypasmowy system WiFi AC2100 z zasięgiem do 500 m²
-
3 proste kroki do zwiększenia wydajności WiFi w domu
-
MU-MIMO – brzmi tajemniczo? Wcale nie musi!
-
Tenda 4G680 V2.0 – najnowszy router 4G LTE i VoLTE N300
Poczytaj o IOT
Co to jest HCL i jak można o nie zadbać?
Pod skrótem HCL ukrywa się pojęcie “Human Centric Lighting”, czyli oświetlenie, które stawia człowieka oraz jego potrzeby w centrum. To...
Cyfrowy nadmiar – 20% młodych Polaków każdego dnia spędza przed smartfonem ponad 6 godzin
Higienia cyfrowa Polaków wymaga poprawy. Dotyczy to zwłaszcza młodych dorosłych w wieku od 18 do 24 lat – aż 1/5...
5 powodów dla których warto wybrać urządzenia do włosów z funkcją jonizacji – Polecenia od sklepu XPro
Włosy często rozchylają łuski, a także naładowane są dodatnio. Dzięki zastosowaniu generatora ujemnych jonów w urządzeniach takich jak suszarki, prostownice,...
Ile kosztuje naładowanie telefonu i dlaczego nie warto zostawiać ładowarki w gniazdku?
Rachunków nie lubi płacić chyba nikt, szczególnie jeśli są wysokie. A urządzenia elektryczne, które stały się ważnym elementem naszej codzienności,...
Smart home dla początkujących: jak rozpocząć w 5 prostych krokach
Nowy Rok dla wielu z nas wiąże się z nowym początkiem, a postanowienia noworoczne pomagają nam w realizacji celów oraz pozytywnej...