Connect with us

AGD/RTV

Czym jest WiFi w całym domu?

Opublikowano

dnia

Wyobraź sobie: Właśnie skonfigurowałeś sieć domową z najnowszym sprzętem Wi-Fi i łączem internetowym o szybkości 100 Mb/s. Ale z jakiegoś powodu wciąż napotykasz na buforowanie, gdy próbujesz przesyłać strumieniowo wideo w sypialni. Zadzwoniłeś do swojego dostawcy Internetu i wszystko się zgadza, więc o co chodzi? Istnieją szanse na to, że twoja sieć Wi-Fi nie jest skonfigurowana wystarczająco wydajnie dla całej sieci domowej.

 

Co spowalnia twoją sieć?

Osłabiony sygnał może być wynikiem fizycznych przeszkód. Proste rzeczy, takie jak podłoga, drzwi i ściany domu, mogą stanowić mur między tobą a twoim routerem – szczególnie, jeśli są wykonane z metalu, cegły lub betonu. Może też się okazać, że odległość jest po prostu zbyt duża. Być może twój router sięga do kuchni, ale do podwórka, garażu czy odległej sypialni – już nie. Zakłóceniem mogą być również inne urządzenia, niezależnie od tego, czy jest to kuchenka mikrofalowa, telefon bezprzewodowy czy elektroniczna niania. Jeśli mieszkasz w pobliżu innych sieci Wi-Fi i urządzeń – na przykład w kompleksie mieszkaniowym – problem ten zwiększa się dziesięciokrotnie. Pomyśl o tym jak o pokoju pełnym ludzi mówiących jednocześnie – nikogo nie będzie słychać dobrze.

Pokrywanie domu WiFi

Lepszym rozwiązaniem jest Wi-Fi, które działa w oparciu o projekt domu, a nie przeciwko niemu. Pomyśl o standardowym routerze, takim jak głośnik. Możesz głośno odtwarzać muzykę z przodu domu, ale biuro z tyłu usłyszy tylko słabe echo. Standardowy router działa w ten sam sposób – możesz od niego odejść tylko na odległość, zanim sygnał zacznie słabnąć, a ostatecznie całkowicie zniknie.

Zamiast tego, czemu by nie zainstalować “głośnika” w każdym pokoju w domu? Właśnie tak działa WiFi w całym domu ( lub mesh WiFi) z wieloma zainstalowanymi węzłami, dzięki czemu masz solidne pokrycie WiFi od jednego końca do drugiego.

Modułowe rozszerzenie

Modułowe mesh WiFi w całym domu jest elastyczne i skalowalne, dzięki czemu można dostosować sposób rozszerzania sieci WiFi bez konieczności dodawania przedłużaczy zasięgu, które mają problemy z wydajnością i łatwością obsługi. To tak, jak instalowanie opraw oświetleniowych do oświetlenia domu; możesz wybrać liczbę węzłów do rozmieszczenia, to, które pokoje potrzebują zasięgu i kiedy nadszedł czas, aby dodać więcej, by rozszerzyć sygnał jeszcze bardziej.

Łatwa konfiguracja i zarządzanie z przewodnikiem

Większość systemów mesh jest sparowanych z aplikacją na smartfona do konfiguracji z przewodnikiem – aplikacja przeprowadza użytkownika przez proces konfiguracji w celu optymalnego rozmieszczenia węzłów w całym domu. Pomoże ci znaleźć trudno dostępne obszary, dzięki czemu możesz umieścić węzły w miejscach, które inaczej nie otrzymałyby zasięgu Wi-Fi. Ta aplikacja zawiera również kilka ciekawych funkcji ułatwiających zarządzanie siecią Wi-Fi, takich jak kontrola rodzicielska, ustalanie priorytetów urządzeń, dostęp dla gości i wiele innych.

Urządzenia Wi-Fi w całym domu wtapiają się w Twoje środowisko domowe

Spójrzmy prawdzie w oczy – dzisiejsze routery są często zbyt duże i brzydkie, przez co wymagają dodatkowej przestrzeni, aby rozszerzyć anteny i stworzyć bałagan kabli układających się w każdy możliwy sposób. Najczęściej właściciele domów próbują je ukryć, ukrywając routery w szafie lub za telewizorem, co tylko zmniejsza wydajność ich Wi-Fi. Z drugiej strony większość domowych urządzeń Wi-Fi ma znacznie mniejszą powierzchnię w domu i aktywnie zmniejsza bałagan. Możesz zostawić je na widoku, nie martwiąc się o to, że będą oszpecać otoczenie, ponieważ ich przyjazny dla domu design jest na tyle dyskretny, aby dopasować się do reszty wystroju.

 

Wyjątkowe funkcje systemu Wi-Fi dla całego domu

Oto kilka kluczowych funkcji, których należy szukać w systemie domowej łączności Wi-Fi:

Przewodowa i bezprzewodowa rozbudowa

W systemie modułowym jest jeden węzeł podłączony do modemu, który działa jako router. Każdy dodatkowy węzeł znajduje najlepszy kanał i ścieżkę do bezprzewodowego połączenia z poprzednim, tworząc płynne i niezawodne połączenie Wi-Fi w całym domu.

Jeśli jednak w Twoim domu dostępne są kable Ethernet w każdym pokoju, niektóre systemy mesh mogą nadal łączyć węzły za pomocą kabla Ethernet, aby utworzyć system Wi-Fi w całym domu. Nawet przy użyciu opcji przewodowej nadal będziesz w stanie poszerzyć swój sygnał w trudno dostępnych miejscach, takich jak garaż lub piwnica.

Jedna sieć i bezproblemowy roaming

Nazwa “sieć mesh” sama w sobie oznacza, że ​​każdy element systemu Wi-Fi działa razem, a bezproblemowy roaming jest tego doskonałym przykładem. Gdy używasz kombinacji routera i ekstendera zasięgu, musisz przełączać się między sieciami ręcznie podczas przechodzenia z jednej strefy pokrycia na drugą.

Jednak dzięki płynnemu roamingowi, masz tylko jedną sieć z jedną nazwą i hasłem – oznacza to, że gdy poruszasz się po swoim domu, nigdy nie będziesz musiał ręcznie przełączać się z jednej sieci do drugiej. Więc śmiało, przesyłaj wideo w salonie, kuchni lub sypialni, nie martwiąc się o buforowanie lub przerwane połączenie.

Sieć gościnna

Korzystanie z sieci gościnnej chroni podstawową sieć Wi-Fi przed włamaniami, uniemożliwiając użytkownikom dostęp do danych osobowych. Ale nie obawiaj się, nadal możesz zapewniać dostęp do Internetu swoim gościom lub opiekunce, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Twojej głównej sieci. Po prostu dostosuj ustawienia gości za pomocą mobilnej aplikacji do zarządzania.

 

Dlaczego nie skorzystać z przedłużacza zasięgu?

Porównywanie urządzeń rozszerzających zasięg z Wi-Fi w całym domu przypomina porównywanie jabłek z pomarańczami. Rozszerzenia zasięgu są z pewnością skuteczne, jeśli chodzi o zwiększenie zasięgu routera, ale dzieje się to kosztem wydajności Wi-Fi, która zmniejsza się o połowę.

W dużej przestrzeni, w której Wi-Fi stara się dotrzeć do każdego zakątka, wzmacniacz zasięgu może w rzeczywistości zmniejszyć ogólną wydajność sieci, tworząc efekt „wąskiego gardła”. Podczas skakania z routera do wzmacniacza mogą występować problemy z połączeniem, ponieważ musisz ręcznie przełączać sieci. Na przykład, nawet stojąc obok przedłużacza zasięgu, możesz nadal doświadczać martwych stref lub spowolnień, jeśli nie zmieniłeś ręcznie połączenia z siecią na swoim urządzeniu na podstawie sygnału routera. Te dwie oddzielne sieci mają również różne nazwy i interfejsy, co może być poważnym problemem.

Nie wszystkie systemy mesh WiFi są tworzone w jednakowy sposób

Wszystkie systemy mesh są nieco inne, dlatego ważne jest zbadanie technologii, z których korzysta dana marka. Na przykład niektóre systemy trójpasmowe są lepsze od innych, a niektóre systemy dwupasmowe mają ograniczenia przepustowości. Przyjrzyj się oferowanej technologii, aby upewnić się, że WiFi w całym domu zapewnia skuteczny i wydajny sygnał, który pokrywa każdy zakątek domu, dzięki łączności WiFi.

Facebook

Poczytaj o IOT