Connect with us

WIEDZA IOT

Jak działa chmura internetowa?

Opublikowano

dnia

Cloud – chmura to usługa służąca do przechowywania danych na serwerze zewnętrznym, która umożliwia przesyłanie, otwieranie, modyfikowanie i użytkowanie programów oraz plików za pośrednictwem połączenia internetowego bez konieczności ich przechowywania w pamięci urządzenia.

 

Zalety i wady chmury internetowej

Przechowywanie danych na dyskach Dropbox, iCloud czy Google Drive pozwala na uniknięcie ryzyka utraty plików w wyniku kradzieży, uszkodzenia urządzenia lub przypadkowego usunięcia. Pozwalają zaoszczędzić miejsce w urządzeniu, nie trzeba już używać dyskietek, płyt, USB ani dysków zewnętrznych. Chmura jest bardzo prosta w użyciu, wystarczy połączyć się z siecią, wybrać usługę i zarejestrować nazwę użytkownika i hasło.

Do plików można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca i z kilku urządzeń jednocześnie. Jedyny wymagany program, który trzeba posiadać, to przeglądarka internetowa. Większość dostawców oferuje usługę za darmo.

Ponieważ korzystanie z chmury jest uzależnione od połączenia internetowego, w przypadku jego braku może okazać się, że dostęp do danych jest niemożliwy. Zwłaszcza w przypadku danych wrażliwych, trzeba koniecznie zadbać o wybór bezpiecznego hasła i odpowiedniej nazwy użytkownika. W przeciwnym razie pliki mogą zostać przechwycone przez osoby trzecie.

Warto też zainstalować usługę VPN, która zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa podczas przeglądania treści. Dostawcę chmury trzeba też wybrać rozsądnie. Dostęp do danych zależy bowiem od funkcjonalności serwerów zewnętrznych. W przypadku braku szczegółowej wiedzy na temat dostawcy, najlepiej wybrać tych sprawdzonych – Google Drive, Google Cloud Storage, iCloud, One Drive czy Dropbox.

 

Rodzaje chmury internetowej

Istnieje kilka rodzajów chmury internetowej, a wybór jednego z nich zależy od indywidualnych potrzeb oraz ilości i poziomu wrażliwości przechowywanych danych. Chmura publiczna jest własnością zewnętrznego dostawcy, dlatego do niego należy całość sprzętu, oprogramowania i pozostała infrastruktura pomocnicza.

Dostęp do usług i zarządzanie kontem odbywa się przy użyciu przeglądarki internetowej. Chmura publiczna może być bezpłatna lub sprzedawana na żądanie, w tym drugim przypadku klienci płacą wyłącznie za wykorzystanie cykli procesora, pamięci masowej lub przepustowości, z których faktycznie korzystają.

W przeciwieństwie do chmury prywatnej, chmura publiczna pomaga zaoszczędzić na kosztach zakupu, zarządzania i utrzymania lokalnego sprzętu i infrastruktury aplikacji, gdyż to dostawca jest odpowiedzialny za wszystkie prace administracyjne i utrzymanie systemu. Chmura prywatna natomiast używana jest wyłącznie przez jedną osobę lub jedno przedsiębiorstwo. Usługi i infrastruktura znajdują się w sieci prywatnej. Może fizycznie znajdować się w lokalnym centrum danych przedsiębiorstwa, choć niektóre firmy płacą zewnętrznym dostawcom usług za hostowanie ich chmury prywatnej.

Jest jeszcze chmura hybrydowa, która zapewnia firmie większą elastyczność i więcej możliwości wdrażania. Może to być dowolna kombinacja rozwiązań chmury publicznej i prywatnej, a sama chmura prywatna może być hostowana lokalnie lub zewnętrznie. Można też hostować własną chmurę prywatną lokalnie, a także korzystać z zewnętrznych usług chmury publicznej okresowo na przykład podczas gwałtownych wzrostów popytu.

Kontynuuj czytanie

Facebook

Poczytaj o IOT