Connect with us

INNE

Jak przyspieszyć komputer z SSD NVMe U.2?

Opublikowano

dnia

Dyski SSD to dziś synonim prędkości i wydajności. Gdy pojawiły się na rynku, korzystały z tych samych złącz, co HDD np. SATA czy SAS. Z czasem stały się one niewystarczające dla nośników oferujących coraz to większe prędkości przesyłu plików.

Potrzeba matką wynalazków

Prace nad nowym interfejsem pozwalającym na jeszcze szybsze przesyłanie danych niż dotychczas zaczęły się w 2007 roku, kiedy to utworzono grupę NVMHCI 1.0 pod kierownictwem Intela. 2 lata później rozpoczęto opracowywanie znanego nam standardu NVMe, którego wersja 1.0 została wydana 1 marca 2011 roku. Pierwszy dostępny komercyjnie chipset pojawił się w sierpniu 2012 roku, z kolei pierwszy dysk w lipcu 2013. Jego twórcą była firma Samsung, według której nośnik miał zapewniać prędkość odczytu 3 GB/s, czyli sześć razy większą niż poprzednia generacja dysków.
hdd_nvme_ssd.jpg

Najwyższa wydajność

Obecnie dyski NVMe występują w dwóch formatach – M.2 oraz U.2. Zaletą M.2 jest przede wszystkim miniaturowy rozmiar, z drugiej strony jednak ekspozycja płytki drukowanej naraża go na uszkodzenia. U.2 natomiast występuje wraz z ochronną obudową, dzięki której może być obsługiwany jak zwyczajny, 2,5-calowy dysk. Dzięki dyskom NVMe użytkownik otrzymuje gwarancję maksymalnej prędkości transferu potrzebnej w najbardziej intensywnych zadaniach, takich jak transfery oraz odświeżanie baz danych w czasie rzeczywistym, masowe gromadzenie danych z wielu sieci, VMware czy edycja dużych zasobów multimedialnych wirtualnej rzeczywistości na dużą skalę, wideo, muzyki i innych plików pomiędzy wieloma stacjami roboczymi.
nvme_sata_graph.jpg

Wygodny dostęp

Korzystanie z tak wydajnych dysków NVMe U.2 powinno iść w parze ze sprzętową wygodą użytkowania. Icy Dock przygotował w tym celu dwie obudowy, które gwarantują nie tylko prostą obsługę wymiany na gorąco, ale przede wszystkim ochronę cennych danych magazynowanych na nośnikach. Model ToughArmor MB601VK-B stworzono dla jednego dysku, mieści się on w 3,5-calowej zatoce. Z kolei ToughArmor MB699VP-B może przyjąć 4 dyski i pasuje do 5,25-calowej zatoki.
nvme_flyer_2.jpg

Kontynuuj czytanie

Facebook

Poczytaj o IOT