Connect with us

INNE

Jaki router wybrać?

Opublikowano

dnia

Wady i zalety routerów wielozakresowych.

Porównywanie routerów jednozakresowych i wielozakresowych nie jest takie proste i oczywiste jak mogłoby się wydawać. Zasada “im więcej, tym lepiej” w wielu przypadkach jest skuteczna, ale warto zagłębić się w szczegóły świata Wi-Fi, żeby wybrać router dostosowany do Twoich potrzeb.

Zacznijmy od podstawowych zasad działania routerów. Kiedy podepniesz kabel sieciowy do routera Wi-Fi fale radiowe, które bezprzewodowo transmitują sygnał dostarczają go do Twojego komputera czy smartfona, podróżując na pasmach o dwóch częstotliwościach: 2.4 GHz i 5 GHz. To właśnie te różne częstotliwości odróżniają router jednopasmowy od dwupasmowego. Ale to dopiero początek różnic… Router trzypasmowy to zupełnie inna bajka.

Routery jednozakresowe: przystępna cena, jednak sporo ograniczeń

Router jednozakresowy jest ograniczony do – jak można zgadnąć – tylko jednego pasma częstotliwości 2.4 GHz. Starsze routery operują w standardzie 802.11g, ograniczającym prędkość przesyłania danych do 54 Mbps. W tym standardzie pracują np. iPhone 3G i 3Gs.
Bardziej prawdopodobne jest jednak, że router jednozakresowy działa w nowszym standardzie 802.11n, nazywanym “Wireless-N”. Routery Wireless-N wykorzystujące pasmo 2.4 GHz teoretycznie oferują prędkość do 800 Mbps. Teoretycznie, ponieważ najprawdopodobniej przy codziennym użytkowaniu nigdy nie uzyskasz górnego limitu prędkości, choćby przez takie czynniki jak ograniczenia Twojego dostawcy Internetu.
Chociaż routery jednozakresowe są dostępne łatwo i za niewielką cenę, wiąże się z nimi sporo wad, zwłaszcza przy współczesnym rozwoju technologii Wi-Fi.
Zalety jednozakresowego routera
– Niska cena
– Kompatybilność z praktycznie każdym urządzeniem, ponieważ urządzenia wielozakresowe wspierają połączenie 2.4 GHz (co nie działa w drugą stronę)
– Niższa częstotliwość jest lepsza w pokonywaniu przeszkód takich jak ściany, drzwi, meble.
Wady routera jednozakresowego
– Niższa maksymalna prędkość niż w przypadku wielopasmowych alternatyw
– Biorąc pod uwagę wiek i powszechność urządzeń 2.4 GHz, prawdopodobnie napotkasz częste zakłócenia sygnału – prędkość i stabilność Wi-Fi będzie niska.
– Routery jednozakresowe nie posiadają nowoczesnych funkcji, jak np. monitorowanie sieci przy użyciu aplikacji albo ustawienie priorytetów urządzeń.

Routery dwuzakresowe – sprytny kompromis

Oprócz wspierania standardu 2.4 GHz Wireless-N, routery dwuzakresowe korzystają z pasma 5 GHz, operując w nowszym standardzie 802.11ac. W teorii oznacza to, że mogą one obsługiwać łączną prędkość nawet do 2,167 Mbps lub więcej.
W większości domów połączenie 5 GHz jest najlepszą opcją dla tych routerów. Wyobraźmy sobie, że pasma 2.4 GHz i 5 GHz to drogi, a konkretne sieci Wi-Fi jako samochody. Urządzenia obsługujące 2.4 GHz istnieją od ponad dekady i jest ich bardzo dużo – droga jest więc zakorkowana. Za to droga 5 GHz jest nowsza, względnie przejezdna – dane przesyłane są szybciej i połączenie jest bardziej stabilne. Ma to szczególne znaczenie, jeśli mieszkasz w dużym mieście lub dużym bloku.
Niektóre routery dwuzakresowe posiadają dodatki, których nie znajdziesz w starszych modelach. Przykładowo, wiele z nich wspiera technologię MU-MIMO, ułatwiającą połączenie z wieloma urządzeniami. Routery bez MU-MIMO komunikują się z jednym urządzeniem w tym samym czasie. Mogą być połączone z wieloma, ale nie obsługują ich wszystkich naraz, tylko po kolei – wolniej i mniej skutecznie.
Dla kontrastu, MU-MIMO utrzymuje ciągłe połączenie z wieloma urządzeniami. Możesz słuchać muzyki na Spotify, a Twoje dzieci mogą grać na konsoli w drugim pokoju – internet będzie działać tak samo płynnie.
Zalety dwuzakresowego routera
– Będąc rynkowym standardem, routery dwuzakresowe przewyższają swoich jednozakresowych kuzynów ceną, ale nadal może być ona przystępna
– Z bardziej nowoczesnymi podzespołami, routery dwuzakresowe oferują większy zasięg i stabilność połączenia niż w przypadku jednozakresowych
– Kompatybilność z nowymi urządzeniami obsługującymi 5 GHz, np. Google Pixel, iPhone 7 czy PlayStation 4 Pro
– Dwa razy większa przepustowość łącza niż w przypadku routerów jednozakresowych.
Wady routera dwuzakresowego
– Chociaż masz większą szansę na zakłócenia w paśmie 2.4 GHz, to pasmo 5 GHz  z czasem będzie coraz bardziej popularne.
– Prędkość jest zależna od liczby urządzeń obsługiwanych w tym samym czasie.
– 5 GHz ma mniejszy zasięg niż 2.4 GHz w otoczeniu z wieloma przeszkodami, takimi jak drzwi, ściany i meble.

Routery trzyzakresowe: gwarancja jakości na przyszłość dla wymagających użytkowników

Od samego debiutu kilka lat temu, routery trzyzakresowe umożliwiają wielokrotną Gigabitową prędkość, zaczynając od 4,000 Gbps w paśmie 5 GHz. Obsługują one pasmo 2.4 GHz i dwa pasma 5 GHz.
Dane podróżujące po dwóch pasmach radiowych o częstotliwości 5 GHz docierają jeszcze skuteczniej, przy jeszcze mniejszych zakłóceniach niż może to zagwarantować router dwuzakresowy. Używając zautomatyzowanych funkcji, takich jak Linksys Smart Connect, router trzyzakresowy “kieruje” urządzenie do optymalnego pasma 5 GHz (lub 2.4 GHz w przypadku starszych urządzeń). Działa to niczym dodanie dodatkowego pasa ruchu na autostradzie lub ścieżki rowerowej do miejskiej drogi – dzięki czemu routery trzyzakresowe są idealne w środowisku gdzie używamy internetu jednocześnie na wielu urządzeniach używających pasma 5 GHz. Jest to także świetna inwestycja, jeśli planujesz kupić nowy router, który będzie się równie dobrze sprawdzać przynajmniej przez kilka najbliższych lat.
Zalety routera trzyzakresowego
– Więcej połączonych urządzeń ma mniejszą szansę wpłynąć negatywnie na prędkość Wi-Fi
– Trzy oddzielne pasma Wi-Fi oznaczają trzykrotną przepustowość łącza Możesz przydzielić każde pasmo do urządzeń w Twoim domu czy biurze
– Więcej pasm oznacza mniej zakłóceń
– Wysokie prędkości CPU ułatwiają sprawne przesyłanie plików i wiele płynnie działających połączeń Wi-Fi
Minusy routera trzyzakresowego
– Znacznie wyższy koszt niż w przypadku dwuzakresowych routerów
– Jeśli nie posiadasz wielu urządzeń wykorzystujących 5 GHz, ulepszenie może nie być aż tak zauważalne
Zwróć uwagę na ostatnią kwestię – jeśli mieszkasz w kawalerce, używając laptopa, smartfona i konsoli do gier, router dwuzakresowy jest bezpiecznym wyborem. Jednak jeśli planujesz maraton seriali Netflixa, podczas gdy piętro niżej żona w kuchni ogląda na tablecie wideo z przepisami, a dziecko praktycznie nie wyłącza konsoli – może warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w router trzyzakresowy.

Kontynuuj czytanie

Facebook

Poczytaj o IOT