Connect with us

RECENZJE

Recenzja systemu mesh WiFi – Mercusys Halo S12

Opublikowano

dnia

Znasz to uczucie, kiedy zasięg sieci komórkowej w domu jest tak kiepski, że domownicy rozmawiają przez telefon przylepieni do okna? Sytuacja ma się podobnie gdy w domu jest jeden router  na cały, duży dom i sieć wifi nie dociera wszędzie. Wtedy zawsze jest ktoś kto mówi – usiądź w korytarzu tam wifi jest najlepsze… Urządzenie, które chcę Wam dziś przedstawić zapobiega takim sytuacjom, rozprzestrzeniając zasięg wifi po całym domu 🙂 Ten bohater to system Mesh Wifi marki Mercusys Halo S12 (od TP-Linka). Sprawdziłam czy budżetowa opcja na taki system jest wystarczająca na duży, piętrowy dom powyżej 200m2.

 

Opakowanie

System Mesh to zestaw składający się z min. 2 urządzeń. Ten, który testuję posiada właśnie 2 moduły. Opakowanie ma wyrazisty, czerwony kolor. Na przodzie widać grafikę przedstawiającą kostki mesh oraz podstawowe informacje, model oraz pokrycie siecią dla domów o powierzchni 260m2.

Co w zestawie?

W zestawie znajdują się 2 moduły wifi, kabel sieciowy, dwa zasilacze do modułów oraz szybka instrukcja instalacji.

Wygląd

Jedno urządzenie to biała kostka z delikatnym, błękitnym spodem, o boku 9 cm. Na przodzie kostki znajduje się niewielki przycisk parowania „Pair”. Z tyłu kostki jest wejście dla zasilacza, dwa porty sieciowe oraz przycisk reset. Na spodzie urządzenia znajdują się wszystkie niezbędne informacje oraz dziurki, które podejrzewam mają funkcję chłodzącą.

Konfiguracja

Konfiguracja urządzeń była bardzo szybka i bezproblemowa. Wystarczy postępować zgodnie z szybką instrukcją czyli podłączyć jedną kostkę z aktualnym źródłem Internetu (w moim przypadku jest to router od operatora światłowodu – marki HALNy). Po podłączeniu kostki do routera oraz do zasilania wystarczy poczekać chwilkę aż się uruchomi (kolor diody na przycisku Pair świadczy o statusie urządzenia). Po chwili można już się połączyć z kostką, wystarczy odnaleźć nazwę sieci (nazwa znajduje się na spodzie kostki) i po połączeniu się z siecią Mercusys, można przejść do ustawień.

Należy skorzystać z adresu: http://mwlogin.net oraz utworzyć hasło do ponownego logowania się. Następnie wystarczy przejść przez kroki Quick Setup aby dokończyć konfigurację oraz dodać kolejną kostkę do systemu.

Po skonfigurowaniu drugiej kostki (należy to zrobić blisko pierwszej), zaniosłam ją do docelowego miejsca, gdzie chciałam zwiększyć zasięg wifi. Panel obsługi systemu pozwala sprawdzić ile urządzeń jest podłączonych obecnie do sieci, ustawić kontrolę rodzicielską lub ustawić sieć dla gości.

Działanie

Swoje pomiary przeprowadzałam w dokładnie tych samych miejscach domu (pierwsze z zastosowaniem tylko obecnego routera), drugie po podłączeniu systemu Mesh. Kostki mesh rozmieściłam w następujący sposób. Pierwsza – przy routerze głównym w pokoju na piętrze. Drugą kostkę umieściłam w pokoju na parterze, dokładnie pod pokojem z routerem głównym.

Ważne: Router od operatora obsługuje dwa zakresy sieci: 2.4G oraz 5G – sieci te są osobne. Natomiast system mesh Mercusys również jest dwuzakresowy ale posiada funkcję Smart Connect, która inteligentnie i samodzielnie przypisuje jedno z dwóch pasm do danego urządzenia, które chce się z tą siecią połączyć. Dlatego moje wyniki są podzielone na sieci 2.4G oraz 5G przy obecnym routerze oraz jeden zakres (najlepiej dobrany przez mesh) w przypadku systemu Mercusys.

Układ pomieszczeń do pomiaru WiFi

 

Pomiary zostały przeprowadzone z użyciem aplikacji SpeedTest. Poniżej prezentuję wyniki pomiarów w tych samych miejscach domu – przed podłączeniem systemu Mesh oraz po.

Poniżej przedstawiam prędkości pobierania. Niebieskie słupki prezentują prędkości obecnego routera, czerwone słupki to wyniki po podłączeniu systemu mesh.

Poniżej przedstawiam prędkości wysyłania.

Podsumowanie

System WiFi Mesh Mercusys Halo S12 to koszt niecałych 200 zł. Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem działania jak na tak niską cenę. Na plus jest również prostota obsługi, gdzie nawet blondynka nie miała problemu 😉 Jeśli miałabym się do czegoś doczepić to po babsku powiem, że design jest średni… ale szczerze? Parząc na wyniki powyżej oraz cenę, nie ma to dla mnie najmniejszego znaczenia. Działa świetnie, co najważniejsze rozsyła zasięg wifi tam gdzie go do tej pory nie było więc spełnia swoje zadanie znakomicie 🙂

Facebook

Poczytaj o IOT