Connect with us

AGD/RTV

„Mieszkać dobrze. Potrzeby kupujących a rozwiązania technologiczne” – wyniki badania

Opublikowano

dnia

Smart home mieszkać dobrze

Czego naprawdę pragną kupujący nieruchomości?

Portal Nieruchomości-online.pl przeprowadził w lipcu 2024 roku wspólnie z Samsungiem badanie. Jego celem było ustalenie, jakie faktyczne potrzeby mają zaspokajać w przyszłości kupowane domy i mieszkania. Wyniki opublikowano w raporcie Mieszkać dobrze. Potrzeby kupujących a rozwiązania technologiczne. 

Raport składa się z trzech części:

  • Czego osoby poszukujące oczekują od mieszkania lub domu?
  • Jakich rozwiązań technologicznych potrzebują osoby poszukujące?
  • Smart home. Czy to dla wszystkich jasne?

W pierwszej części zawarte są odpowiedzi na dwa pytania. Pierwsze z nich to: “Co jest dla Ciebie ważne w codziennym życiu w mieszkaniu/domu?”. Najwięcej osób poszukujących mieszkań wskazało na wygodę i oszczędność czasu (48% badanych), natomiast poszukujących domu – bezpieczeństwo (50%).

W drugim pytaniu “Co jest dla Ciebie najważniejsze w codziennym życiu w mieszkaniu/domu?” ponownie przeważyły odpowiedzi o wygodzie, oszczędności czasu i bezpieczeństwie. Na bezpieczeństwo wskazywały osoby z przedziałów wiekowych od 26 do 35 i od 36 do 55 lat, natomiast wygoda i oszczędność czasu jest najważniejsza dla osób mających 18-25 oraz 56 i więcej lat. 

Co warte uwagi, dbałość o środowisko zawsze zajmuje najniższą lokatę, niezależnie od tego, jaki jest wiek ankietowanych oraz czy szukają oni domu, czy mieszkania.

W drugiej części badania prezentowane są wyniki odpowiedzi na pytanie “Które z rozwiązań technologicznych masz lub chciałbyś/chciałabyś mieć?”. Poszukujący mieszkania najczęściej wskazywali na czujniki bezpieczeństwa (43%), a domu – monitoring i alarm (46%). Wśród grup wiekowych osoby mające 18-25 i 26-35 lat wskazywały przede wszystkim na posiadanie lub chęć posiadania możliwości zarządzaniem RTV i AGD przez aplikację. W grupie 36-55 lat pierwsze miejsce zajmował monitoring i alarm, natomiast w grupie 56+ były to czujniki bezpieczeństwa.

smart home hub kuchnia

Autorzy raportu zauważyli, że rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo stawiane są przez ankietowanych najwyżej na liście potrzeb. Natomiast zdalne obsługiwanie oświetlenia i ogrzewania (a także urządzenia optymalizujące zużycie energii) to potrzeba stojąca niżej.

W ostatniej części badani otrzymali pytanie Na ile rozumiesz określenie smart home (inteligentny dom)? Co piąta osoba zupełnie nie wie, co to smart home lub ma o tym minimalną wiedzę (20% odpowiedzi na 1 i 2). Najwyższą świadomość zaobserwowano wśród mieszkańców miast powyżej 500 tysięcy, natomiast najniższą wśród osób po 56 roku życia.

Osoby, które korzystają z rozwiązań smart home, najbardziej polecałyby właśnie rozwiązania zwiększające wygodę i oszczędność czasu. Większość (64 procent) przyznała również, że nie miała problemu z obsługą smart home. Natomiast osoby, które nie korzystają z rozwiązań smart home, jako najczęstszą przyczynę wskazywały albo to, że nie potrzebują ich, albo że nie wiedzą, czym one są. 

Eksperci o przyszłości w dobie smart living

Raport kończą opinie ekspertów. Monika Burzyńska z Nieruchomości-online.pl wskazuje, że coraz częściej chcemy żyć w przestrzeni, która dopasowana jest do naszego stylu życia. Zauważa także, że wymagamy więcej od mieszkania czy domu, bo życie wymaga więcej od nas. Wśród ważnych elementów wylicza wygodę, bliskość, ciszę, otoczenie zieleni, bezobsługowość, zabezpieczenie (przed zagrożeniami z zewnątrz i wewnątrz, czyli awariami) oraz niską cenę.

Jeśli chodzi o potrzeby, zaskoczyły nas np. odpowiedzi dotyczące umiejscowienia w priorytetach kwestii oszczędności w domowym budżecie. (…) Ciekawe są też różnice w oczekiwaniach nabywców domów – odpowiedzialność za własną nieruchomość sprawia, że kwestie jej zabezpieczenia są bardzo wyraźnie na pierwszym planie – mówi. – Nie jest natomiast zaskoczeniem to, że w zestawieniu potrzeb ekologia jest nisko na liście priorytetów. Wszyscy chcemy żyć w zdrowym środowisku, ale np. możliwość sterowania sprzętami przy pomocy smartfona znalazła się dużo wyżej na liście naszych priorytetów.

Na pytanie: Na ile opłacalne jest wyposażanie inwestycji deweloperskiej w nowoczesne technologie?, odpowiada, że choć trudno oszacować, jak mocno wpływa to na sprzedaż, takie rozwiązania już są wprowadzane w wielu inwestycjach. Deweloperzy najlepiej wiedzą, że budowanie relacji z klientami obejmuje nie tylko etap przed i posprzedażowy, że to praca na lata. Poczucie, że „mieszkam dobrze” tworzy dobre rekomendacje, na których polega później większość nowych klientów. Dlatego tak ważne jest wejście w buty klienta i zrozumienie, na czym tak naprawdę mu zależy – wyjaśnia.

Nowoczesny termostat

Z kolei Paweł Zaworski z Samsung Electronics przyznaje, że wyniki pokazują, że jest duża potrzeba edukacji konsumentów. Kluczowym jest według niego zrozumienie, że smart home to nie luksus, a coraz więcej osób może pozwolić sobie na tego typu rozwiązania. Zapytany o korzyści dla “przeciętnego Kowalskiego”, wskazuje przede wszystkim na oszczędność energii. Dodaje też wygodę oraz szczegółowo opisuje te urządzenia i rozwiązania, które mogą polepszyć bezpieczeństwo – systemy monitoringu, czujniki itd. 

Przypomina też o dyrektywie unijnej RED III, która wymusza do 2030 roku zeremisyjność lub przyjazność dla środowiska domostw. Jeśli nałożyć na to dynamiczne stawki rozliczania energii, musimy przygotować się do konkretnej zmiany nawyków i planowania zużycia prądu – dodaje.

Pełny raport wraz z wypowiedziami ekspertów można przeczytać tutaj.

 

Źródlo: Samsung Newsroom Polska

Facebook

Poczytaj o IOT