Connect with us

IT

MU-MIMO – brzmi tajemniczo? Wcale nie musi!

Opublikowano

dnia

Jak najprościej wytłumaczyć co to jest MU-MIMO? Może zacznijmy od krótkiej przenośni… Im więcej osób do jednego lekarza, tym kolejka staje się dłuższa… Podobnie jest kiedy z domowym Wi-Fi połączy się jednocześnie kilku użytkowników. Jest ono obsługiwane przez router, który najczęściej może się komunikować tylko z 1 urządzeniem w danej chwili. Są to routery z technologią SU-MIMO, gdzie każdy użytkownik musi czekać na swoją kolejkę w wysyłaniu i odbieraniu łącza. Na szczęście powstała nowa technologia MU-MIMO!

Technologia MU-MIMO, której skrót pochodzi od wyrazów: Multi-user, multiple-input, multiple-output technology, umożliwia ona routerowi Wi-Fi komunikację z wieloma urządzeniami w jednym czasie. Pomaga ona skrócić czas oczekiwania na sygnał i przyspiesza pracę sieci. To wpływa nie tylko na komfort w użytkowaniu, ale także zwiększa pojemność oraz wydajność routera. Dzięki temu MU-MIMO umożliwia obsługę bardziej intensywnych aktywności WiFi jak transmitowanie strumieniowe czy np. gry online.

fot. od Linksys

Warto wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu internet łączył się co najwyżej z komputerami stacjonarnymi czy laptopami. Z biegiem czasu oraz rozwojem technologicznym coraz więcej urządzeń  dochodzi do tej listy. Oprócz smartfonów, które często z siecią domową są połączone cały czas, dochodzą również różnego rodzaju tablety, telewizory, konsole do gier czy urządzenia smart automatyki domowej. Obecnie chcemy często korzystać z większości urządzeń w jednym czasie, a liczba podłączonych sprzętów w domu wciąż rośnie wraz z rozwojem technologicznym. Podaje się, że w przeciętnym domu łączy się ok. 8 urządzeń z Wi-Fi.

Technologia MU-MIMO pozwala na lepsze wykorzystanie przepustowości sieci. Odbywa się to poprzez odpowiednie zarządzanie i gospodarowanie sygnałem Wi-Fi. Zapewnia ponad 3 razy lepszą wydajność dla wszystkich połączonych urządzeń.

Jakie routery obsługują technologię MU-MIMO?

Starsze modele routerów niestety nie obsługują tej technologii. Najlepiej jest szukać takich urządzeń, które mają bezpośrednio napisane, że obsługują MU-MIMO, Next-Gen AC czy AC Wave 2.

Przykładowe routery od Linksysa, które posiadają technologię MU-MIMO:

Znajdziesz je tutaj: http://linksysblog.pl/routery-bezprzewodowe/

Artykuł na podstawie: https://www.linksys.com/us/r/performance-out-ultra-hd-4k-tv/what-is-mu-mimo/

Facebook

Poczytaj o IOT