Connect with us

INNE

Nowa kryptowaluta od Facebooka. Mark Zuckerberg zapowiada Librę.

Opublikowano

dnia

Świat kryptowalut był pewien czas ostudzony za sprawą dużych spadków kursu najpopularniejszej kryptowaluty, Bitcoina. Jednak wszystko zmieniło się ostatnio za sprawą dwóch kwestii. Pierwsza z nich to wielki powrót Bitcoina, którego kurs rośnie znów w bardzo dobrym tempie. Druga natomiast wydaje się dla Bitcoina konkurencją, mowa tu o nowej kryptowalucie, która będzie nosić nazwę Libra.

Co nowego może ona wnieść w życie i jakie ma założenia ?

Działa to tak samo, jak w innych cyfrowych walutach, a więc otrzymamy cyfrowy portfel, który będzie współpracował z aplikacjami kontrolowanymi przez Facebooka, np. Messenger lub WhatsApp. Mimo tego twórcy Libry próbują oddzielić ją od Facebooka, tak aby każdy mógł z niej korzystać, nawet osoby nieposiadające Facebooka. Między innymi w tym celu została powołana nowa spółka Calibra, która ma zadbać o to by dane były odpowiednio oddzielone od tych z twojego konta społecznościowego a sama kryptowaluta ma pomóc osobom bez konta bankowego, zniwelować problemy związane z płatnością między krajami i ułatwić globalizację.

Kiedy wystartuje nowa kryptowaluta ?

 

Plany mówią już o niedalekiej przyszłość a dokładniej 2020 r. jednak Instytucja zwana „bankiem banków centralnych” przestrzega  że platformy społecznościowe, takie jak przykładowo Facebook, mogą mieć dużą przewagę nad bankami, gdyż posiadają potężną bazę konsumentów oraz dostęp do informacji z nimi związanych. Będą w stanie zaoferować finansowanie przy pomocy kryptowalut osobom prywatnym i spółkom, które dotąd były pomijane przez sektor bankowy.

Nie wiemy czy nie przyczyni się to do opóźnień lub problemów z uruchomieniem nowej kryptowaluty.

 

Libra ma już za sobą całkiem sporo ważnych graczy 

Aktualnie wiemy, że Facebook będzie współpracował z 27 podmiotami, a to może być dopiero początek. Powstała już nawet Libra Association, czyli organizacja non-profit zrzeszającą między innymi Visa, MasterCard, PayU, eBay, Vodafone, Uber czy Spotify. Naturalnie spółka Calibra stworzona przez Facebooka również do niej należy.

Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, stara się przekonać wszystkich do projektu Libra. W kwietniu miało miejsce spotkanie, na którym prezes Banku Anglii, Mark Carney stwierdził, że jest otwarty na takie projekty, lecz będą one musiały zostać pod nadzorem banków centralnych, aby zapewnić bezpieczeństwo, co za tym idzie, nie obędzie się bez wdrożenia obszernych regulacji.

Kontynuuj czytanie

Facebook

Poczytaj o IOT