Z każdym dniem wzrasta tempo rozwoju technologicznego. Według analityków z CB Insights, przez najbliższe 20 lat przemysł 4.0 będzie opierać się na podstawowej digitalizacji. Istnieją firmy, które pod tym kątem rozwijają się szybciej od pozostałych. Przedstawiamy 5 technologii, które w najbliższym czasie mają szansę odmienić oblicze przemysłu.
Zaawansowana automatyzacja
Fabryki przyszłości idą w kierunku automatyzacji i robotyzacji. Taki model pozwoli na minimalizacje pomyłek, zachowanie konkurencyjności oraz przyspieszenie produkcji. Żmudne powtarzanie tych samych czynności mają przejąć tzw. coboty – łatwe w obsłudze maszyny, które dzięki algorytmom sztucznej inteligencji doskonale radzą sobie w środowisku pracy. Coboty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły one wykonywać określone czynności, naśladując w tym człowieka.
Druk 3D
Niedawno na rynku pojawiły się drukarki 3D. Posiadają one cały szereg zastosowań. Usprawniają produkcję seryjną oraz pomagają redukować koszty magazynowania i transportu Kluczowym jednak czynnikiem są szybsze i lepiej połączone automatyczne systemy, dzięki czemu przetwarzanie wstępne i końcowe uległo skróceniu. To dlatego coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w druk 3D. Pozwala on uzyskać przewagę nad konkurencją, skrócić czas wprowadzania produktów na rynek i zwiększyć elastyczności realizując krótsze serie produkcyjne.
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość
W branży produkcyjnej projektowanie wspomagane komputerowe ma zostać zastąpione rozwiązaniami opartymi o wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. Wirtualne projekty będą mogły eliminować potrzebę drukowania fizycznych modeli 3D. Pozwoli to na redukcję kosztów i szybsze wprowadzania produktów na rynek.
Blockchain w ERP
Wielu największych producentów przemysłowych posiada nawet po 100 różnych systemów ERP. Stąd coraz więcej projektów opartych jest na technologii Blockchain. Ma ona na celu zmniejszenie złożoności i rozbieżności w bazach danych. Technologia blockchain może poprawić kwestie przejrzystości i identyfikacji w łańcuchu dostaw poprzez odporną na oszustwa, rozproszoną bazę danych.
Inteligentne czujniki
W obszarze usprawniania procesów i optymalizacji działań najlepiej sprawuje się technologia zwaną przemysłowy internet rzeczy (IIOT). Technologia ta wiąże się z analityką predykcyjną, w której wykorzystanie np. czujników drgań harmonicznych oraz analiza strumienia danych daje szerokie możliwości w zakresie identyfikacji konkretnych usterek przed wstrzymaniem procesu produkcyjnego. Dzięki temu możliwe jest eliminowanie zjawisk obniżających jakość wyrobów i podwyższających koszty produkcji. W niedalekiej przyszłości przesyłanie tysięcy wiadomości pomiędzy maszynami stanie się zbędne, a wiele decyzji urządzenia podejmować będą automatycznie.