Connect with us

INNE

Przewodnik po WiFi dla rodziców

Opublikowano

dnia

W najlepszym wypadku, Internet dla Twojego dziecka jest bramą do nieograniczonej wiedzy. Zwróć uwagę na to, co mówi nauczyciel technologii informacyjnych, Sugata Mitra – “Dzieci, które bezpiecznie korzystają z Internetu, uczą się czytać szybciej i lepiej, zyskują pewność siebie i dłużej pamiętają to, co zgłębiali przez dłuższy czas, niż dzieci, które uczą się offline.”

Jednak ekspansywność Internetu wiąże się z pewnymi poważnymi względami, takimi jak czas, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i narażenie na nieodpowiednie treści. Kluczem do zapewnienia dziecku doświadczenia online jako rozwijającego jest zarówno decyzyjność, jak i otwartość w rozmowach z dzieckiem na temat zasad korzystania z WiFi.

 

Ustaw limity czasu WiFi

Zamiast ustalać arbitralny limit czasu, stwórz system, który będzie odpowiadał twojemu dziecku – dowiedz się, ile czasu zajmie przejście ze zwykłego korzystania w nałóg. Na przykład, jeśli twoje dziecko nie potrafi rozmawiać, jeść czy oglądać film bez sprawdzania smartfona, to znak, że czas zastosować ograniczenia czasowe.

Rozpocznij od ustanowienia stref bez WiFi w domu, niezależnie od tego czy jest to strefa fizyczna, taka jak ogród, czy też pora dnia, taka jak wieczorny posiłek. W czasie, w którym WiFi jest dozwolone, zachęcaj do zdrowego korzystania z sieci WiFi, dołączając do swoich dzieci, które oglądają filmy na YouTube, grają na Xbox Live lub ustanawiaj wyjątki czasowe dla edukacyjnych treści internetowych.

 

Ustal granice prywatności w Internecie

Prywatność jest kolejnym ważnym czynnikiem – polityka braku kontroli może doprowadzić dzieci do treści dla nich nieodpowiednich, podczas gdy stały nadzór lub surowe restrykcje mogą spowodować utratę zaufania do nas. Mitra zaleca wzmocnienie otwartości domowej sieci WiFi, łącząc się z Internetem w sposób współdzielony, na przykład na Smart TV w salonie lub na tabletach z dużymi ekranami do współużytkowania.

Wyjaśnij, co twoje dziecko powinno robić i czym się nie dzielić w Internecie (poufne dane identyfikacyjne, takie jak adres domowy lub numer telefonu mocno spadają w kategorii “nie udostępniać”). Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, upewnij się, że masz kopię wszystkich haseł swoich dzieci do kont mediów społecznościowych, a także wiesz, jak odblokować ekrany ich smartfonów. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko błądzi po zakamarkach sieci, po których nie powinno, sprawdź historię przeglądarki lub przeanalizuj logi aktywności sieciowej routera. Pamiętaj, by omówić z nimi powody, dla których nie powinni odwiedzać tych stron.

 

Kontrola rodzicielska i inne zasoby

Zabawki technologiczne twojej rodziny mają wbudowane funkcje ułatwiające tworzenie bezpiecznego środowiska WiFi. Niezależnie od tego czy jest to iPhone, czy Nintendo 3DS, zawsze sprawdź funkcję kontroli rodzicielskiej (dostępne w menu ustawień urządzenia), zanim przekażesz swoim dzieciom nowy sprzęt. W zależności od urządzenia ustawienia te obejmują wszystko, od ograniczania czasu użytkowania do blokowania witryn ocenianych jako te dla dorosłych. W przypadku smartfonów usługodawcy oferują również mechanizmy kontroli bezpieczeństwa, które zwykle można znaleźć, logując się na koncie na stronie internetowej operatora. Podobnie wyłączenie usług lokalizacyjnych może wyłączyć śledzenie GPS, a dostosowywanie indywidualnych ustawień aplikacji uniemożliwia udostępnianie danych w celu ochrony prywatności Twojego dziecka.

Korzystaj z oprogramowania blokującego treści stron internetowych, takiego jak OpenDNS, aby uniemożliwić dzieciom dostęp do niektórych witryn z sieci domowej. Odfiltrowują treści przeznaczone dla dorosłych, a także złośliwe oprogramowanie, wirusy, oszustwa i phishing. Oprócz oprogramowania i usług blokujących treści, aplikacje śledzenia użytkowania pozwalają ci monitorować dostęp dzieci do Internetu i narzucać im dostosowane ograniczenia treści, czasowe i cenzurę. Niektóre pakiety oprogramowania posuwają się nawet do sprawdzania wiadomości dzieci i interakcji w social mediach, wysyłając ci na smartfona powiadomienia o ich aktywności. Program keylogger śledzi każde naciśnięcie klawisza na komputerze lub urządzeniu mobilnym.

 

Sprzyjaj środowisku zaufania

Wspólna redaktorka Sense Media, Caroline Knorr, przedstawia złożony, ale rezonansowy punkt: dzieci “wierzą, że ich telefony są święte i prywatne”, i że zbyt wiele ingerencji rodzicielskich rodzi sytuacje “rodzice vs dzieci”, nawet kiedy te drugie nie zrobiły niczego złego.

Knorr rekomenduje na początek ochrony dzieci ustawić na urządzeniach obsługujących WiFi najbardziej restrykcyjne ograniczenia, np. określone limity czasowe i listę zablokowanych witryn lub słów kluczowych, a następnie złagodzenie ustawień, kiedy te już pokażą odpowiedzialne zachowanie online. Na przykład, w miarę upływu czasu, spróbuj wydłużyć czas, w którym dzieci mogą być online i sprawdzić czy zmieniają rutynę. Jeśli potrafią utrzymać równowagę między przeglądaniem Internetu i działaniami innymi niż te online bez twojego nadzoru, zmniejsz ograniczenia dotyczące czasu.

Ponieważ zarówno ty, jak i twoje dziecko podróżujecie po coraz bardziej połączonym świecie, koncentrujcie swoje wysiłki na nieustannym byciu na bieżąco – czytajcie, czytajcie, czytajcie. Czy to blogi poświęcone bezpieczeństwu online, czy artykuły na temat trendów w zagrożeniach, takich jak zastraszanie w Internecie. Po uzyskaniu pewności, co do zebranych informacji, należy nawiązać ciągły dialog. Jeśli omawiasz i udostępniasz zasady WiFi, skup się na tym, czego dzieci nie mogą robić w Internecie i podkreśl to, co czyni je świetnym miejscem.

Facebook

Poczytaj o IOT