Connect with us

RECENZJE

Router FRITZ!Box 6890 LTE i środowisko FRITZ

Opublikowano

dnia

Wybór routera do domu to nie lada wyzwanie. Najczęściej dostajemy jakiś narzucony odgórnie model od dostawcy Internetu i na tym kończy się przygoda z routerem. Jednak jeśli chcemy pójść o krok dalej i np. stworzyć sobie wewnętrzy system z urządzeniami smart w domu gdzie sercem jest router to dziś zabieram Was w podróż po systemie FRITZ! Zapraszam na prezentację routera FRITZ!Box 6890 LTE.

Opakowanie

Opakowanie jest bardzo kolorowe i znajdziemy na nim sporo informacji o urządzeniu. Oprócz nazwy i najważniejszych funkcji, główna część pudełka prezentuje także otrzymane nagrody. Podręcznik użytkownika jest dostępny w kilku językach, w tym także po polsku.

Zawartość

W opakowaniu oprócz routera znajdziemy: kabel zasilający, anteny, przewodnik użytkownika, ulotki informacyjne, kable sieciowe oraz przejściówki.

Router

Sam router jest w kolorze białym z czerwonym akcentem. Na froncie posiada przyciski i diody oraz logo producenta. Na jednym boku posiada wejście USB a na drugim analogowe wejście telefoniczne, chociaż przyznam, że pierwszy raz w życiu widzę takie wejście.

Tył urządzenia to wejścia typu: ADSL/VDSL, analogowe, ISDN, Gigabit WAN, 4x Gigabit LAN, wejście na kartę SIM.

Konfiguracja

Konfigurację routera ułatwia przewodnik w języku polskim. W zestawie dołączona jest karta serwisowa z wpisanymi danymi do logowania. Komputer, który obsługuje WLAN można podłączyć do urządzenia FRITZ!Box za pomocą klucza sieciowego WLAN. Oczywiście komputer można też podłączyć za pomocą kabla sieciowego. Co ciekawe router obsługuje także kartę SIM z dostępem do Internetu LTE – dlatego ma możliwość konfiguracji urządzenia w taki sposób, że jeśli będzie przerwa w dostawie Internetu od dostawcy to router sam przełącza się na LTE i działamy dalej 🙂

Jest to uniwersalny kombajn do Internetu, bo możesz połączyć się przez:

  • Wbudowany modem LTE kategorii 6, który wykorzystuje agregację pasm,
  • Pasmo 4G (maksymalna prędkość do 300 Mbit/s),
  • Pasmo 3G (maksymalna prędkość do 24 Mbit/s),
  • Modem ADSL/ADSL2+ (maksymalna prędkość do 24 Mbit/s),
  • Modem VDSL (maksymalna prędkość do 300 Mbit/s z technologią Super Vectoring),
  • Port Gigabit WAN (obsłuży Internet rozwijający prędkość nawet do 1000 Mbit/s – idealnie sprawdzi się w przypadku podłączania sprzętu do światłowodu lub modemu kablowego.

 

FRITZ!Box 6890 LTE został wyposażony w port USB 3.0 – dzięki temu możesz podłączyć do niego dyski zewnętrzne o pojemności do 4 TB i stworzyć swój wewnętrzy dysk sieciowy NAS. Dodatkowo możesz skorzystać z darmowej usługi MyFRITZ.net, która pozwala na dostęp do urządzenia z dowolnego miejsca na świecie przez Internet i przesyłanie plików bez konieczności korzystania z innych chmur zewnętrznych 🙂

Po podłączeniu routera do sieci wchodzimy na stronę: http://fritz.box i zaczyna się konfiguracja 🙂 Wybieramy język.

Wybieramy kraj.

Urządzenie uruchamia się ponownie. Czekamy 🙂

Wybieramy rodzaj dostępu do Internetu.

Idziemy dalej 🙂

Odłącz router od Internetu.

Podaj prędkości pobierania i wysyłania.

Podłącz teraz router do sieci.

Idziemy dalej.

Czekamy… i po chwili mamy skonfigurowane urządzenie, dostępne pod podanym na ekranie adresem IP.

 

 

Działanie

Po zalogowaniu się na router widzimy wszystko co się dzieje. Jakie mamy połączenie, jaka jest aktywna sieć domowa, jakie mamy aktywne przyłącza.

Po podłączeniu urządzenia smart home również wyświetli się ono na pulpicie głównym. Zobacz jak działa wtyczka smart od FRITZ – czytaj recenzję wtyczki.

 

Router możemy również obsługiwać z telefonu. Wchodząc w przeglądarce po adresie IP możemy sprawdzić podłączenia, statusy oraz ustawienia.

Podsumowanie

Dlaczego w ogóle FRITZ? Czy warto sobie nim zawracać głowę?

  1. Oczywiście, że tak! Bardzo podoba mi się opcja połączenia przez kartę SIM i przełączania dostępu do sieci w razie awarii. Super opcja dla osób, które potrzebują nieprzerwanego dostępu do Internetu.
  2. FRITZ! to bezpieczna sieć domowa i wszystkie urządzenia w jednym systemie.
  3. Możliwość stworzenia serwera NAS poprzez podłączenie dysku do portu USB.
  4. Automatyczne, bezpłatne aktualizacje.
  5. Pomocne wsparcie techniczne

 

Cena: Aktualna cena routera to 1 499,00 zł. To na pierwszy rzut oka wydaje się jako spory koszt. Jednak uważam, że cenę należy poznać po przedstawieniu wszystkich funkcji. Wtedy widać ogromnie rozbudowany system, za który warto zapłacić.

Muszę przyznać szczerze, że początkowo byłam bardzo sceptyczna do tego systemu. Głownie dlatego, że wszystko działa w obrębie swojej sieci i do każdego czujnika niezbędne jest serce systemu w postaci np. takiego routera. Jednak teraz widzę jak wiele możliwości daje takie połączenie sieci w jeden system.

Router FRITZ!Box 6890 LTE wraz z systemem FRITZ!Box zasługuje na wyróżnienie!

Facebook

Poczytaj o IOT