Connect with us

SMART

Smart City – miasto przyszłości ?

Opublikowano

dnia

Idea Smart City staje się rzeczywistością. Próba stworzenia futurystycznego i idealnego miasta doczekała się już kolejnych realizacji w różnych zakątkach świata. Miasto, które jest żywym organizmem, reagujące na wszystkie potrzeby człowieka – tak już dziś projektuje i buduje się od podstaw inteligentne aglomeracje na sztucznej wyspie w Korei Południowej i na pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, to najbardziej obiecujące projekty.

Inteligentne miasto (ang. smart city) – miasto, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych, a także do podniesienia świadomości mieszkańców.

 

Źródło: www.smartcitycenter.pl

Masdar to pierwsze, budowane od podstaw, inteligentne miasto. Symbolizuje ono nowy rozdział w historii kraju, pokazując jak bardzo się ono zmieniło. Inżynierowie mieli nie lada zadane stworzyć idealne miejsce do życia na tak jałowych glebach, z bardzo trudnym dostępem do wody pitnej, na piaskach pustyni i wszechobecnym suchym, upalnym powietrzu. Na razie trud stanowi zasiedlenie, ludzie niechętnie się tam przeprowadzają, przez co sektor handlowo usługowy oraz kulturalno-rozrywkowy nie jest na odpowiednim poziomie, co tworzy zapętlający się problem. Obecnie przewiduje się, że ukończenie inwestycji nastąpi do 2020 roku. Miasto o docelowej powierzchni 6 km kw. ma zaoferować schronienie dla 50 tys. mieszkańców oraz miejscem pracy dla 40 tys. kolejnych osób. Koszt inwestycji to ok. 20 mld $ Sytuacja nieco lepiej wypada w Korei.

Zródło: https://www.arup.com/

Kolejnym, najbardziej zaawansowanym pojęciem inteligentnego miasta jest południowokoreańskie Songdo International Business District. Projekt inteligentnego miasta biznesowego jest realizowany na sztucznie usypanej wyspie na wybrzeżu Morza Żółtego. Songdo pełni rolę laboratorium testującego najnowsze rozwiązania technologiczne, które z czasem mają uczynić pozostałe koreańskie miasta bardziej przyjaznymi ludziom i środowisku. Główne założenia, jakie przyświecały przy projektowaniu to otwarta i zielona przestrzeń; dogodny transport; zrównoważona konsumpcja wody; przechowywanie i utylizacja; oszczędna emisja dwutlenku węgla i minimalizacja zużycia energii; recykling; zrównoważone zarządzanie miastem. Najważniejszym elementem projektu jest wszechobecny system telekonferencji, w przyszłości wideo ma być głównym kanałem komunikacji. Cechą charakterystyczną inteligentnych miast jest nasycenie przestrzeni miejskiej najnowocześniejszymi systemami nadzoru i kontroli. Specjalnie przygotowane technologie pozwalają m.in. na dostosowanie sygnalizacji świetlnej do natężenia ruchu pojazdów w danej okolicy.

Źródło: www.businessdestinations.com

Miasto zostało zaprojektowane również z myślą o efektywnym przemieszczaniu się i transporcie, tereny zielone to aż 40% powierzchni natomiast rozlokowanie budynków sugeruje krótki spacer do każdego miejsca zamiast używania pojazdów. Dla porównania pobliski Seul ma ich około 25 proc. Duża liczba parków (największy jest porównywalny z nowojorskim Central Parkiem) i zadrzewionych pasaży to jednak nie tylko sposób uprzyjemnienia życia mieszkańcom

Bardzo ważną kwestią koreańskiego eksperymentu miejskiego, była chęć usunięcia prywatnych samochodów,co za tym idzie płynnego transportu bez korków. Jeśli jednak nasz cel podróży jest bardziej oddalony, podróż przy użyciu transportu miejskiego (metro i autobusy) zostało zaprojektowane tak, aby nie zajęło więcej niż 12 minut

Źródło: www.scmp.com

Można również zapomnieć o śmieciarkach, które zostały zastąpione podziemnym systemem pneumatycznych rur natomiast 40% wody będzie odzyskiwane, zamiast trafić do kanałów

Co tak naprawdę zyskujemy poprzez te wszystkie zabiegi ? To, co teraz jest tak naprawdę najważniejsze to czas, miasta te oszczędzają nam mnóstwo czasu, a więc łączą sielankę pozamiejskiego życia z wygodą dużej metropolii.

Kontynuuj czytanie

Facebook

Poczytaj o IOT