Connect with us

RECENZJE

Szukamy wzmacniacza WiFi cz.3 – Test EW-7438AC od Edimaxa

Opublikowano

dnia

Tym razem testowaliśmy działanie wzmacniacza zasięgu WiFi od firmy Edimax. Z dotychczas testowanych modeli Edimax wydaje się najzgrabniejszy. Sprawdziliśmy, czy to, że jest mały wpływa na działanie.

Opakowanie i zawartość

Wzmacniacz ma dość zgrabne „ubranko”. Jest to nieduży kartonik z wszystkimi ważnymi informacjami. Znajdziemy na nim szybki opis użycia: Podłącz, skonfiguruj, korzystaj – sprawdziliśmy czy faktycznie tak jest, oraz informacje o trybach działania urządzenia: Wzmacniacz sygnału WiFi, Punkt dostępowy oraz funkcja bezprzewodowego mostu WiFi.

W pudełku oprócz urządzenia znajdziemy także:

  • Przewodnik po instalacji (niestety nie ma polskiej wersji językowej)
  • płytę CD z instrukcją i przewodnikiem gdzie jest już język polski, jednak nie mamy napędu CD! 🙁
  • ulotkę z ważnymi hasłami do konfiguracji.

 

Wygląd

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, ale za to dużo się dzieje na froncie. Wzmacniacz posiada diody LED i jest ich aż 6! Od górnej części urządzenie jest porządnie ometkowane, ale to super rozwiązanie w przypadku zgubienia pudełka, czy nawet dokumentów do urządzenia. Pod diodami znajduje się również przycisk WPS. Na spodzie jest przycisk OFF oraz ON w dwóch trybach WiFi: zwykłym oraz oszczędzania energii. Producent podaje, że w trybie oszczędzania energii ekspander zużywa nawet do 25% mniej energii.

Konfiguracja i działanie

Początkowo ubolewaliśmy nad faktem, że w pudełku nie ma przewodnika w języku polskim, jak dla mnie to jeszcze nie tragedia, jednak wiemy, że sporo osób potrzebujących zwiększenia WiFi może sobie nie poradzić nawet z j.angielskim.  Ale to szczegół, który szybko przestał nam przeszkadzać kiedy zobaczyliśmy na komputerze menu konfiguracji w j.polskim!

Zapowiadało się rewelacyjnie… i tak też było. Konfiguracja przebiegła „rach-ciach”. Program jest bardzo prosty, intuicyjny i pomocny w całym procesie. Po kilku minutach urządzenie już śmigało po całym mieszkaniu.

Testowaliśmy sygnał w naszych stałych, najdalszych miejscach. Niestety podczas pierwszego testu zasięg z niższego piętra w ogóle nie dochodził. Więc dwa pierwsze testy złapały się na LTE z sieci komórkowej.

Później zrobiliśmy test korzystając ze wzmacniacza – prędkość zbliżona do tej z LTE więc jak dla nas ok 🙂

Później wykonaliśmy testy korzystając z laptopa z naszego stałego miejsca testowego.

Wynik podczas korzystania ze „starego” zasięgu z piętra poniżej:

Poniżej wynik z użyciem ekspandera Edimax:

Wyniki nie różnią się znacząco jednak siła sygnału przy użyciu wzmacniacza jest stabilna i nie zauważyliśmy zrywania połączenia. Jako ciekawostkę sprawdziliśmy także aplikację EdiRange, która nas miło zaskoczyła:

Pozwala na zarządzenie ekspanderem, ustawienie trybu gość lub harmonogramu korzystania z internetu. Bardzo przydatne funkcje! Aplikacja jest dostępna na systemy Android i IOS.

Podsumowanie

Wzmacniacz WiFi od Edimax sprawdza się w swojej roli. Z pewnością na plus zasługuje zgrabność urządzenia oraz aplikacja pozwalająca na sporo ustawień. Najważniejszy jest fakt, że polepszył nam sygnał na poddaszu a o to właśnie chodziło najbardziej. Jak oceniamy wzmacniacz Edimax? Nie powiedzieliśmy Wam jeszcze o również ważnej kwestii czyli cenie – kosztuje zaledwie 89 zł. Uważamy, że cena jest bardzo w porządku i jest kuszącą propozycją dla osób szukających dobrego urządzenia w dobrej cenie 🙂

Facebook

Poczytaj o IOT