Connect with us

AGD/RTV

Targi CES 2023. Jakie nowe rozwiązania i sprzęty smart home zostały zaprezentowane?

W niedzielę 8 stycznia końca dobiegły tegoroczne targi CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas. Podczas nich przedstawiono rozmaite urządzenia elektroniki użytkowej, w tym te, które związane są z inteligentnym domem. Jakie urządzenia i rozwiązania smart home oraz IoT można było zobaczyć na CES 2023? Przedstawiamy część z nich.

Opublikowano

dnia

Samsung Bespoke Multidoor CES 2023

CES 2023 logo

Koreański gigant miał do zaprezentowania dużo. Na przykład nowe produkty AGD z serii Bespoke. Czterodrzwiową lodówkę Multidoor z Family Hub+ oraz bezramkowym, 32-calowym ekranem FHD, lodówkę Side-By-Side oraz z górnym zamrażalnikiem, a także piekarnik Bespoke AI z systemem AI Pro Cooking.

Jeśli chodzi o dostępność produktów, póki co nie ma niestety planów wprowadzenia lodówki Multidoor w Polsce. Ma być ona dostępna najpierw (pierwsza połowa 2023 roku) w Korei i Ameryce Północnej. Bespoke Side-by-Side pojawi się w USA w pierwszym kwartale 2023 r. Lodówka z górnym zamrażalnikiem dostępna będzie w marcu w Tajlandii, a potem w innych krajach. Z kolei piekarnik jest już do kupienia w Europie (w Polsce obecnie tylko w wersji wzorniczej czarne szkło).

Samsung Bespoke AI piekarnik CES 2023

Źródło: Samsung

Samsung zaprezentował także swój nowy hub, powiązany z platformą SmartThings. Jedno kliknięcie SmartButtona może aktywować rutynę stworzoną w aplikacji. SmartThings Station służy także jako ładowarka, obsługująca ładowanie bezprzewodowe 15 W. Urządzenie będzie dostępne w Korei i w USA – na tamtejszym rynku pojawi się w lutym.

SmartThings Station

Źródło: Samsung

Można także wspomnieć, że podczas CES 2023 podkreślono wymiar ekologiczny SmartThings oraz rozwiązań i planów Samsunga. Tryb AI Energy rozbudowany został o możliwość obsługi większej liczby urządzeń w dodatkowych lokalizacjach. Agencja ds. Ochrony Środowiska (EPA) przyznała opracowanemu przez Samsunga systemowi zarządzania energią w smart home pierwszy w branży, przeznaczony dla masowego rynku, certyfikat SHEMS. 

Samsung zaprezentował też kolejny krok na drodze do stworzenia zeroemisyjnego domu –  projekt Smart City. W jego ramach (we współpracy ze Sterling Ranch i Siemensem) powstanie eko przyjazna społeczność w Littleton, Kolorado. Podstawową aplikacją do monitorowania zużycia energii będzie tam SmartThings Energy. Była także mowa o stworzonym we współpracy z firmą Patagonia nowego cyklu prania Less Microfiber oraz nowym filtrze do pralek.

Nagrodzone produkty marek Anker

Dużo nowości zaprezentowała także firma Anker Innovations, do której należa m.in. Anker, AnkerMaKe czy eufy Clean i eufy Security. Część z nich zyskała nagrody CES za innowacyjność:

Anker 551 CES 2023

Źródło: Amazon

  • Anker 551 USB-C Hub (8 w 1) – stojak na iPady i inne tablety z wyjściem USB-C, które zamienia w “narzędzia zwiększające produktywność”. Ma port wejściowy USB-C PD, port 4K HDMI, dwa porty danych USB-A, port AUX 3,5 mm oraz sloty microSD / SD. Można go obecnie kupić na Amazonie lub stronie Anker za 100 dolarów.
  • Anker 647 – stacja ładująca z sześcioma portami AC, trzema portami USB-C oraz portem USB-A. Umożliwia ładowanie nawet dziesięciu urządzeń jednocześnie.Po zakończeniu ładowania kabel USB automatycznie chowa się do stacji. Będzie dostępna w marcu 2023 za 90 dolarów.
  • Anker 675 – stojak monitorowy i stacja dokująca USB-C 12 w 1. Obsługuje łączność HDMI 4K 60 Hz oraz szybkość transferu danych 10 Gb/s. Pozwala na ładowanie laptopa 100 W oraz urządzenia PD 45 W za pomocą dwóch portów i podkładki Qi do ładowania bezprzewodowego. Urządzenie będzie dostępne od 30 stycznia w cenie 250 dolarów.
  • AnkerMake M5 3D Printer – drukarka 3D, drukująca w trybie standardowym z prędkością 250 mm/s z przyspieszeniem do 2500 mm/s², a także z wbudowaną kamerą do monitorowania, która alarmuje o błędach w wydruku. Dostępna od 5 stycznia na AnkerMake.com za 800 dolarów. Z drukarką współpracuje też AnkerMake V6 ColorEngine umożliwiając drukowania nawet sześciu różnych kolorów przy jednym projekcie. Do sprzedaży trafi latem tego roku.
  • AnkerWork M650 Wireless Microphone – bezprzewodowy mikrofon, który może nagrywać z dwóch źródeł jednocześnie. Wyposażony jest także w technologię usuwania hałasu otoczenia VoiceShield. W sprzedaży będzie w marcu, za kwotę 249 dolarów.
  • eufy Clean X9 Pro – robot sprzątający 2 w 1, z mocą ssącą 5500 Pa i system Twin-Turbo Powered MopMaster. Będzie dostępny jeszcze w tym roku za 1000 dolarów. 

Poza wyróżnionymi sprzętami poznaliśmy też system bezpieczeństwa eufy Security Smart Wireless (dostępny od lutego za 600 dolarów), który zapewnia pokrycie Wi-Fi nawet do przeszło 1500 metrów, rodzinę eufy Security Wall Light Cam (poszczególne kamery dostępne będą w lutym i kwietniu za 150 i 100 dolarów) oraz 2,4-milimetrową eufy Security SmartTrack Card, którą można umieścić w portfelu czy bagażu (od 9 do 19 stycznia dostępna z kodem zniżkowym eufycard20 na Amazonie za 30 dolarów).

Roboty sprzątające i odkurzacz Dyad Pro od Roborocka

Roborock przedstawił kolejne roboty, które pomogą nam utrzymać dom w czystości. Tym razem to seria S8, do której należą S8, S8+ oraz S8 Ultra. Mają większą moc ssącą w porównaniu z zeszłorocznymi modelami S7 – wynosi ona 6000 Pa. Wyposażone są także w nowy system omijania przeszkód czy (w przypadku S8 Ultra) podnoszenie szczotki przy mopowaniu. Do sprzedaży mają trafić w kwietniu. Najtańszy robot kosztuje 750 dolarów.

Roborock S8+ CES 2023

Źródło: Roborock

Chińska firma pokazała także swój nowy odkurzacz – Dyad Pro. Ma moc ssącą 17000 Pa oraz możliwość mycia podłóg. Podczas dokowania w stacji może się samodzielnie opróżnić ze śmieci i wyczyścić, a jego bateria ma dłuższą żywotność niż było to w poprzednim modelu. Lepiej przedstawia się też łączność z aplikacją. Będzie dostępny w styczniu na rynku USA. Kosztować ma 450 dolarów.

Roborock Dyad Pro CES 2023

Źródło: Roborock

Kamera samochodowa Ring – Ring Car Cam

Firma Ring pokazała z kolei rozwiązanie do zabezpieczenia pojazdów – Ring Car Cam, która może nagrywać jednocześnie to, co dzieje się na zewnątrz i wewnątrz samochodu. Po wykryciu nietypowego zdarzenia, rejestrowanie zaczyna się automatycznie. Wbudowane głośnik z mikrofonem pozwalają na skomunikowanie się z osobą wewnątrz auta. Kamera zasilana jest poprzez port OBD-II, dzięki czemu może pobierać energię nawet, gdy pojazd nie jest uruchomione. 

Jeśli chodzi o kwestię łączności, możemy korzystać z domowego Wi-Fi lub (podczas jazdy) z LTE (wymagana jest wtedy subskrypcja Ring Protect Go, która jest również potrzebna do pełnego skorzystania z możliwości urządzenia). Kamerę można także sparować z Aleksą i skorzystać z funkcji Traffic Stop. Po wypowiedzeniu “Alexa, record” Ring Car Cam zaczyna nagrywanie przez kilka minut. Rozwiązanie to ma być użyteczne, gdy kierowcę zatrzymaj policja lub gdy dojdzie do stłuczki. 

Nagrywanie ciągłe jest wtedy, gdy samochód się porusza. Gdy pozostałe w miejscu, nagrywanie uruchamia się tylko po wykryciu incydentu lub gdy uruchomiono w aplikacji funkcję Live View. Podczas nagrywania będzie świeciła się dioda LED. Można także skorzystać z zaślepki, by zablokować nagrywanie i mikrofon po wewnętrznej stronie. Ring Car Cam pojawi się w lutym na rynku amerykańskim (na razie to sprzęt tylko dla klientów w USA). Wówczas kosztować będzie 250 dolarów – obecnie trwa przedsprzedaż, w której można ją zamówić za 200 dolarów.

Ring Car Cam CES 2023

Źródło: Ring

Kamera Ring Peephole

Inna z propozycji Ring, która pojawiła się na CES 2023, to nowa wersja kamery Peephole. Można zamontować ją w drzwiowym judaszu (peephole). Oferuje podgląd FHD, wykrywanie pukania i ruchu oraz widzenie nocne. Peephole Camera już dostępna do kupienia, w cenie 130 dolarów.

Ring Peephole CES 2023

Źródło: Ring

Lockly Flex Touch Pro

Prócz kamer na CES 2023 można było zobaczyć jeszcze inny produkt smart home związany z bezpieczeństwem. Mowa o Lockly Flex Touch Pro, umożliwiającym zamianę zasuwki w drzwiach w inteligentny zamek, bez potrzeby wymiany kluczy czy okuć. Następnie można otwierać drzwi przy pomocy biometrii. Możliwa jest kontrola głosowa (Alexa, Google Home Assistant) oraz sprawdzanie w aplikacji, czy drzwi są zamknięte.

Inteligentny kontroler zraszacza od Moen

Amerykańska firma związana z kranami i rozwiązaniami hydraulicznymi przedstawiła nowe smart urządzenie do ogrodu, które może pomóc zmniejszyć zużycie wody nawet do 30 procent (jak twierdzi Moen). To inteligentny kontroler zraszacza, który automatycznie zmienia strefowo harmonogram nawadniania.

Robi to na podstawie danych pochodzących z dodatkowych bezprzewodowych czujników gleby. Dostosowują się one do pory roku czy różnych anomalii klimatycznych (np. ulew). Całością można sterować poprzez aplikację, gdzie również mamy dostęp do danych. Konfiguracja ma zajmować tylko 30 minut – czy to dużo, czy mało każdy musi ocenić indywidualnie. Na rynku pojawi się w lutym tego roku. Cena zaczyna się od 180 dolarów za kontroler dla ośmiu stref i 70 za czujniki; jest też wariant z kontrolerem dla szesnastu stref za 325 dolarów i czujnikami za 180. Do kupienia będzie też zewnętrzna obudowa na kontroler.

Moen Smart Sprinkler Controller CES 2023

Źródło: Moen

Wyłącznik czasowy węża ogrodowego od Rachio

Jeszcze inny smart produkt przeznaczony do ogrodu pokazała firma Rachio. To Smart Hose Timer Kit, który umożliwia odcięcie wody w wężu o określonym czasie. Można to także zrobić za pomocą aplikacji. Na zestaw składa się głowica oraz hub Wi-Fi w cenie 100 dolarów (sama głowica kosztuje 70 dolarów). Do działania potrzebne są dwie baterie AA (trzeba dokupić je osobno). Obecnie trwa przedsprzedaż, wysyłka zacznie się końcem marca.

Rachio CES 2023

Źrodło: Rachio

Inteligentne oświetlenie Nanoleaf

Tutaj mamy system oświetleniowy 4D z taśmą świetlną, mocowaniem oraz kamerą odbijającą to, co dzieje się na ekranie telewizora. Dostępne są dwa warianty – dla paneli z przedziału 55-65 cali oraz 70-80 cali.  Na rynku zadebiutuje w drugim kwartale roku. 

Poza tym Nanoleaf zaprezentował także modularne oświetlenie sufitowe z nowej serii Skylight, o których więcej dowiemy się w trzecim kwartale roku. Każda z płytek wyposażona jest w czujnik Sense+, które śledzą ruch oraz oświetlenie otoczenia. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie różnych rutyn.

Nanoleaf Skylight CES 2023

Źródło: Nanoleaf

Nowe oświetlenie Nanoleaf może pochwalić się współpracą ze standardem Matter. Skylight może również służyć jako router graniczny Thread. Wsparcie Matter otrzymają także istniejące już produkty Essentials (żarówki, taśmy…), Shapes, Elements, Canvas i Lines (Shapes, Elements i Lines będą mogły także pracować jako routery Thread). 

Prócz świateł dostępne będą także (również w trzecim kwartale 2023) przełączniki Sense+ Smart Light Switch i Wireless Smart Light Switch oraz mostek/lampka nocna Nala (skrót od Nanoleaf Automation Learning Assistant) Bridge. Tu również znajdziemy wsparcie Matter, a w przypadku mostka jest też funkcja Thread Border Router. Jako Nala Bridge mogą działać wszystkie produkty Nanonleaf, które mogą pełnić funkcję routera granicznego.

Inteligentne oświetlenie Govee

Inny producent inteligentnego oświetlenia, który zaprezentował się na CES 2023, to Govee. Przedstawił AI Gaming Sync Box Kit, który dostosowuje się w czasie rzeczywistym do ogrywanych treści. Pomaga tutaj sztuczna inteligencja, która przygotowywana do konkretnych gier. Obecnie ich liczba ograniczona jest do czterech – to m.in.  League of Legends, Valorant, Apex Legends, ale AI jest szkolona, by tytułów było więcej, gdy Gaming Sync Box Kit zadebiutuje końcem marca tego roku. 

Póki co mamy przeszło 30 spersonalizowanych efektów świetlnych dla każdej z gier oraz wsparcie dla trzech rozdzielczości i częstotliwości odświeżania (4K 60 Hz, 2K 144 Hz oraz 1K 240 Hz), a także HDR, Dolby Vision i CEC. Gaming Sync Box Kit korzysta z połączenia HDMI (trzy wejścia, jedno wyjście, obsługa przełączania sygnałów wejściowych). Poza grami, może także dopasowywać się do wideo. A w przyszłości możemy spodziewać się podobnego rozwiązania przeznaczonego do odtwarzania muzyki (Music Sync). Cena detaliczna to 300 dolarów.

Poza Gaming Sync Box Kit, Govee zapowiedziało też aktualizację dla swojej taśmy M1, która pozwoli na współpracę z Matter.

Nowości Philips Hue 

Na CES 2023 nie zabrakło także Philipsa z Philips Hue. Philips Hue Sync TV umożliwia nowym i zeszłorocznym telewizorom OLED Samsunga (Q60 i więcej) synchronizację z oświetleniem (od 5 stycznia można ją pobrać ze sklepu Samsung TV za 130 dolarów). Zaprezentowano także nowe zewnętrzne żarówki reflektorowe Philips Hue PAR38 wraz z bardziej elastyczną wersją przełącznika Philips Hue Tap. Żarówki mają być dostępne od 14 marca za 80/150 dolarów (jednopak/dwupak); to samo tyczy się przełącznika (cena 50 dolarów).

Withings U-Scan, czyli inteligentne badanie… moczu

Nieco mniej typowym inteligentnym produktem, w porównaniu z oświetleniem czy robotami sprzątającymi, jest system U-Scan od marki Withings. Umożliwia on badanie moczu w warunkach domowych. Co więcej – może nawet odróżniać użytkowników (za pomocą funkcji Stream ID).

Jak to działa?  W muszli klozetowej umieszczamy obudowę z wymiennym wkładem testowym oraz czujnikiem termicznym, który uruchamia system, gdy zostanie zebrany mocz do badania. Wyniki możemy odczytać w aplikacji. Dostępne mają być dwa rodzaje wkładów do badań:

  • U-Scan Cycle Sync, wykorzystujący badania hormonalne, pH oraz ciężaru właściwego do śledzenia cyklu menstruacyjnego i ustalaniu okna owulacyjnego;
  • U-Scan Nutri Balance, do badań ciężaru właściwego, pH, ketonów i poziomu witaminy C w organizmie, aby dostarczyć informacji na temat diety czy nawodnienia.

Wkładki trzeba wymieniać co trzy miesiące – podobnie ma się rzecz z ładowaniem U-Scanu przez port USB-C. System ma być dostępny w Europie pod koniec drugiego kwartału. Ma kosztować ok. 500 euro i zawierać jeden z rodzajów wkładów. W przyszłości można kupować wkłady samodzielnie lub zapisać się na automatyczną wymianę (koszt usługi ok. 30 euro miesięcznie).

Withings U-Scan CES 2023

Źródło: Withings

Bezmankietowe monitorowanie ciśnienia krwi od Valencell

Inne inteligentne rozwiązanie związane z dbaniem o zdrowie zaprezentował Valencell – firma odpowiedzialna za różnego rodzaju czujniki w smartwatchach z Androidem i inteligentne opaski. Pozbawione niewygodnego mankietu urządzenie nie ma na razie nazwy handlowej. Mierzy ciśnienie krwi na opuszku palca i przekazuje odpowiednie informacje do smartfona. Korzysta z technologii podobnej do tej, którą można spotkać w urządzeniach pomiarowych z PPG (fotopletyzmografią). Prześwietla świetlnymi impulsami palec, a wyniki ustala z pomocą sztucznej inteligencji, algorytmów oraz danych zebranych grupy testowej z przeszło 7000 osób (a także dotyczących samej badanej osoby, wprowadzonych do aplikacji).

O urządzeniu Valencell mamy więcej usłyszeć pod koniec roku (wtedy też spodziewane jest uzyskanie zezwolenia od FDA). Ma ono kosztować 99 dolarów.

Valencell CES 2023

Źródło: Valencell

Profile Smart Mixer od GE z wbudowaną inteligentną wagą

Od medycyny do kuchni – gdzie zresztą zaczęliśmy wpis. GE Appliances zaprezentowało na CES 2023 inteligentny mixer Prolife Smart Mixer z wbudowaną inteligentną wagą, która umożliwi precyzyjne odważenie składników. Z kolei technologia Auto Sense pozwoli na optymalizację mieszania. Jest też kontrola głosem (Alexa, Googe Home Assistant) oraz przepisy w towarzyszącej aplikacji. Mikser dostępny jest kolorach czarnym, białym i srebrnym. Koszt  to 1000 dolarów. Na rynku pojawi się w styczniu.

Profile Smart Mixer CES 2023

Źródło: GE Appliances

Wdrożenie nowej specyfikacji technicznej od HCA 

CES 2023 to nie tylko produkty. Widać to choćby po wzmiankach o aktualizacjach do nowego wciąż standardu Matter. Home Connectivity Alliance (HCA) poinformowała podczas targów w Las Vegas o wdrożeniu nowej specyfikacji technicznej HCA 1.0, która została przedstawiona na CES 2022. 

HCA 1.0 zapewnia opartą na połączeniu chmura do chmury (cloud-to-cloud, C2C) interoperacyjność poszczególnych sprzętów w ekosystemach smart home. Rozwija obowiązujące w branży standardy i określa nowe wymagania co do współdziałania. Pozwala także użytkownikom produktów smart home na wgląd w dane dotyczące funkcjonowania sprzętów, co z kolei umożliwia im bardziej świadome (i oszczędne) korzystanie z nich.

To nie wszystko z CES 2023

Przedstawione wyżej produkty i rozwiązania to tylko część tego, co można było zobaczyć na targach w Las Vegas, jeśli chodzi o tematykę smart home oraz internetu rzeczy. O innych, równie interesujących urządzeniach mamy nadzieję napisać w przyszłości.

Źródła: Samsung News Room, Android Police, MUO – Technology, Simplified, PR Newswire

Facebook

Poczytaj o IOT