Obecny kryzys energetyczny dotyka większości gospodarstw domowych i firm. 3 na 4 ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez SW Research dla Netatmo deklaruje wprowadzenie oszczędności tej zimy. Respondenci w ramach walki z wysokimi rachunkami za ogrzewanie stawiają m.in. na montaż inteligentnych urządzeń. Dlaczego uważają, że to dobre rozwiązanie?
Precyzyjny monitoring zużycia energii
Pierwszym krokiem do oszczędzania energii jest dokładna wiedza o tym, gdzie jest ona wykorzystywana. Dzięki inteligentnym urządzeniom użytkownik ma dostęp do raportów zużycia energii w domu. Dodatkowo wyświetlają one rzeczywisty koszt zużycia każdego urządzenia elektrycznego i sprzętu. I tak może okazać się, że nie ma konieczności, żeby niektóre z urządzeń pobierających prąd pozostawały stale włączone lub w rzadko używanym pomieszczeniu niepotrzebnie utrzymywana jest wysoka temperatura.
Zdalne sterowanie i planowanie pracy urządzeń
Zdalne sterowanie pozwala na lepsze planowanie zużycia energii. Dzięki smart home można np. zarządzać ogrzewaniem, nie będąc w domu lub dostosować automatyczny harmonogram do swojego trybu życia. Pozwala to ograniczyć zużycie energii np. poprzez obniżenie temperatury w nocy czy wyłączenie ogrzewania na czas naszej nieobecności, by uruchomić je dopiero chwilę przed powrotem do mieszkania.
Jednak oszczędności można wprowadzić nie tylko w przypadku ogrzewania. Gdy użytkownik zidentyfikuje największe pozycje na rachunku zużycia energii elektrycznej, może starać się je zredukować. Być może uda się ograniczyć czas działania niektórych urządzeń lub całkowicie wyłączyć te, które nie muszą pracować cały czas. Ze swojego smartfona można w prosty sposób sterować oświetleniem, roletami, urządzeniami elektrycznymi oraz najbardziej energochłonnymi urządzeniami, takimi jak podgrzewacz wody czy punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Dodatkowo użytkownik może zostać powiadomiony przez aplikację, kiedy urządzenie zostało pozostawione włączone zbyt długo lub poza ustalonym przedziałem czasowym.
Automatyczne wyłączanie w razie obciążenia
W niektórych krajach Europy jak np. Francji, rządy wprowadziły ograniczenia zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych jako sposób radzenia sobie z kryzysem energetycznym. W Polsce jeszcze nie ma limitów, jednak warto kontrolować zużycie prądu nawet dla samych oszczędności czy zabezpieczenia domowej sieci przed przeciążeniem – szczególnie podczas ostrej zimy, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest większe niż zazwyczaj.
Dzięki parametrom zdefiniowanym w aplikacji (pozwala na to np. Home + Control od Netatmo), gdy łączne zużycie prądu osiągnie predefiniowany próg, użytkownik otrzymuje powiadomienie na swoim smartfonie. Wybrane urządzenia elektryczne są wtedy automatycznie wyłączane, aby uniknąć przeciążenia. Użytkownik sam ustala priorytety i kolejność, w jakiej urządzenia mają zostać odłączane w razie przekroczenia ustalonego limitu. Dzięki temu można zoptymalizować zużycie energii bez utraty komfortu.