Connect with us

RECENZJE

Access point PoE NWA50AX – recenzja bestsellera od Zyxela

Opublikowano

dnia

Zapraszam na recenzję punktu dostępowego od Zyxela. Do czego służy i jak może Ci pomóc w rozwoju sieci domowej lub w małej firmie wyjaśniam poniżej.

Co to jest Access Point?

To urządzenie, które tworzy sieć WLAN i może obsługiwać ponad 60 jednoczesnych połączeń. Dzięki temu takie urządzenie świetnie sprawdza się w firmach. Punkt dostępowy łączy się z routerem przewodowo z dodatkową pomocą zasilacza lub kabla PoE.

Co to jest PoE?

PoE (Power over Ethernet) to technologia, która łączy w sobie kabel Ethernetowy oraz zasilanie. Oznacza to, że nie potrzebujemy już kabla zasilającego bo wystarczy tylko jeden 2 w 1. Opcja ta przydaje się szczególnie w miejscach trudno dostępnych, gdzie kłopotliwe byłoby rozprowadzenie dwóch kabli, z czego jeden do gniazdka elektrycznego.

 

Zyxel NWA50AX: Opakowanie

Urządzenie jest w kartonowym opakowaniu z bardzo minimalistycznymi oznaczeniami. Mogę śmiało powiedzieć, że to ekologiczne opakowanie bez zbędnych rysunków i nadruków.

Zawartość

W opakowaniu znajdziemy:

 • punkt dostępowy Zyxel NWA50AX
 • kabel zasilający z wymiennymi końcówkami – w zależności jakie mamy wejście w gniazdkach
 • podstawkę montażową do łatwego zawieszenia na ścianie
 • kołki montażowe
 • ulotkę informacyjną

Szybka instalacja

W zasadzie opis szybkiej instalacji można zamknąć poniższym zdjęciem 🙂 Podłącz do gniazdka, podłącz do routera i gotowe 🙂

Co ważne – dzięki bardzo dużej ilości dziurek w obudowie, urządzenie ma bardzo dobrą wentylację aby uniknąć przegrzania nawet podczas dużej liczby podłączonych urządzeń.

Jednak oprócz podłączenia musimy skonfigurować platformę Nebula, która pozwala na dostęp do konfiguracji oraz ustawień urządzenia.

Są dwie opcje konfiguracji: przez przeglądarkę lub przez aplikację na telefonie.

Konfiguracja przez przeglądarkę:

Wejdź na https://nebula.zyxel.com i zarejestruj się. Szczegóły konfiguracji znajdziesz w poniższym filmie:

Konfiguracja przez aplikację:

Pobierz aplikację Nebula i skonfiguruj urządzenie według wskazówek:

Dane techniczne

Najważniejsze cechy punktu dostępowego NWA50AX to:

 • AX1800 (11ax) 2×2 MU-MIMO
 • 2.4 GHz: 23dBm; 5GHz 23dBm
 • Szybki start przez aplikację lub kreator konfiguracji
 • Port 1 GbE uplink
 • Ochrona przez zakłóceniami 4G/5G
 • Wsparcie dla WPA3 (Personal)
 • Nebula Flex
 • Nebula Smart Mesh
 • Kompaktowe wymiary: 14 x 14 x 3,3 cm
 • Zasilacz w zestawie

Wszystkie dane znajdziecie na stronie producenta.

 

Konfiguracja:

 

Działanie

W panelu przeglądarki Nebula Control Center mamy dostęp do wszystkich informacji oraz ustawień urządzenia.

 • Nebula to generalnie bardzo ciekawy wytwór od Zyxela, który pozwala na zdalną konfigurację urządzeń sieciowych z każdego miejsca na ziemi. Co oznacza, że np. Twój informatyk nie musi być na miejscu aby sprawdzić status urządzeń i naprawić działanie sieci.

Testy działania

Swoje pomiary przeprowadzałam w dokładnie tych samych miejscach domu (pierwsze z zastosowaniem tylko obecnego routera), drugie po podłączeniu punktu dostępowego Zyxel. Router główny znajduje się na piętrze w środkowej części domu.

Punkt dostępowy umieściłam na korytarzu przed pokojem z routerem (ograniczała mnie jedynie długość kabla).

 

Pomiary zostały przeprowadzone z użyciem aplikacji SpeedTest. Poniżej prezentuję wyniki pomiarów w tych samych miejscach domu – przed podłączeniem punktu dostępowego oraz po.

Dla kogo jest NWA50AX?

Punkt dostępowy NWA50AX jest przeznaczony dla małych firm i biur domowych.  Najfajniejszą rzeczą jest fakt, że urządzenie nie wymaga  wiedzy sieciowej aby go łatwo zainstalować i skonfigurować. Jednocześnie zaletą jest możliwość rozbudowania i przekazania urządzenia pod zdalną opiekę specjalisty poprzez system Zyxel Nebula.

 

Podsumowanie

Punkt dostępowy można kupić już od 400 zł. To znacznie mniej niż np. większość znanych systemów mesh, które rozszerzają zasięg WiFi w domu lub biurze. Dodatkowe możliwości konfiguracji zasługują na dodatkowy plus dla osób, które są bardziej zaawansowane w ustawieniach sieci.

Ode mnie dla urządzenia lecą odznaczenia za banalną konfigurację i obsługę, oraz za wydajność, jakiej w moim domu nie osiągnął jeszcze żaden system mesh czy wzmacniacz wifi.

Kontynuuj czytanie

Facebook

Poczytaj o IOT