Connect with us

RECENZJE

Czytnik & eNotes w jednym- Onyx Boox Note 5 recenzja

Opublikowano

dnia

Dziś zabieram mojego czytelnika na recenzję czytnika! 🙂

 

Opakowanie

Opakowanie jest eleganckie czarne. Powierzchowny kartonik nasuwa się na kolejny, a ten z napisem BOOX na środku kryje w sobie czytnik i akcesoria.

Zerknij do pudełka

@internetrzeczy

Korzystasz z czytnika? #onyx #booxnote #czytnikebooków

♬ Street Food Funk – Full – FrequentlyAskedMusic

Wygląd

Czytnik jest cieniutki i ma jedynie 5,8 mm grubości ale jest duży – ma wymiar formatu A5 – co jest dobre do czytania i notatek/rysunków, ale już niekoniecznie do zgrabnego wrzucenia do torebki. Waży 420g i wydaje się być bardzo masywny 🙂

Na dole posiada 2 głośniki oraz wejście zasilania USB-C. Natomiast na górze obudowy znajduje się przycisk z funkcją rozpoznawania linii papilarnych.

Czytnik wyposażony jest w magnetyczny rysik, który można przyczepić do boku obudowy. Rysik posiada silikonową końcówkę/zatyczkę ochronną. Obudowa czytnika to metalowe, granatowe plecki, które są chyba najsłabszym punktem urządzenia – strasznie się palcują i łatwo o zarysowanie.

Uruchomienie

Po uruchomieniu czytnika przechodzimy przez szybki proces kalibracji i ustawień.

Testy… testy…

Czytnik testowałam w różnych porach dnia a najlepszą frajdę dawało mi odkrywanie coraz to nowych funkcji! Urządzenie bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło.

 

Czytanie w nocy

To co było najfajniejsze, to czytanie w nocy. Ekran jest duży, bo ma aż 10,3 cala oraz 16 odcieni szarości. Dzięki temu, że ekran posiada białe oraz bursztynowe podświetlenie, czytanie w nocy nie było męczące a bardzo przyjemne. Delikatne, żółte światło ma ten plus, że nie potrzebuję lampki do czytania i mogę czytać gdy inni chcą spać.

Notatki

Czytnik posiada zabezpieczony ekran folią do pisania – co zwiększa opór dla rysika i mamy wrażenie pisania po papierze. Fajne!

Opcja notatek w ogóle jest super.

  • Bo po pierwsze – nie marnujesz papieru/karteczek itp na zapiski.
  • Po drugie – można coś narysować – super dla grafików i projektantów.
  • Po trzecie – opcja podkreślania czegoś w treści e-booka jest prze-super! Nie niszczysz książki bazgrołami a możesz zapisać lub zaznaczyć ważne kwestie.

Czytnik dodatkowo współpracuje z klawiaturą bluetooth np. taką od Logitecha. Jeszcze szybsze pisanie notatek, albo książki 🙂

Jedyne do czego mogę się doczepić i to uczynię – to palcujące się plecki. Mają takie tworzywo, które jest matowe i bardzo widać każdy odcisk palca. Jednak materiał ten jest jednocześnie tak miły w dotyku, że w sumie to wszystko jedno co tam na tych pleckach się dzieje! 😉

 

Oprogramowanie BooxDrop

Oprogramowanie do przesyłania plików na czytnik to jest mega ułatwienie. Jeśli połączyć czytnik z siecią WiFi np. w domu lub biurze to wpisując odpowiedni adres IP (podany w czytniku) możesz bez problemu, bez żadnego logowania się przesłać pliki do czytnika i zajmuje to całe kilka sekund! 🙂 Ten sposób przesyłania to mistrzostwo.

Funkcje

Okazuje się, że funkcja czytania i robienia notatek to nie wszystko… więc co jeszcze możemy robić na czytniku?

  • Korzystać z kalkulatora
  • Korzystać z przeglądarki www (oczywiście po podłączeniu do sieci WiFi)
  • Odtwarzać muzykę
  • Rejestrować dźwięk (dyktafon)
  • Instalować aplikacje ze sklepu Play (po zalogowaniu)
  • Korzystać ze sklepu z aplikacjami (wersja czytnikowa)
  • Korzystać ze słownika (po wcześniejszym wgraniu wybranych języków)

Czytnik czy książka?

Muszę szczerze przyznać, że do tej pory byłam ogromną fanką książek papierowych. Tylko i wyłącznie. Jednak ten czytnik zmienił mój pogląd na ten typ urządzeń i porównując treść i wygodę czytania tej samej książki w wersji drukowanej oraz na czytniku – czytnik tutaj wygrał. Bo akurat książka jest gruba, ciężka i nie ma podświetlenia 🙂

O ile czytanie w dzień nie robi różnicy, tak dla mnie w nocy, zdecydowanie wygrywa czytnik…

 

 

Podsumowanie

Podsumowując następcę papierowych książek muszę zaznaczyć, że model Note 5 od Onyx Boox oferuje coś więcej niż tylko czytanie. To przede wszystkim świetny tablet do rysowania, pisania, robienia notatek. Testując markę, widzę solidną robotę i naprawdę wysoką jakość sprzętu. Jest kilka rzeczy, które są dla mnie fajne. Podaję poniżej.

Natomiast dla zainteresowanych ceną podaję, że najtaniej udało mi się znaleźć ten model za 2 540 zł, w niektórych sklepach cena sięga nawet 2 750 zł. Warto się rozejrzeć 🙂

FAJNE NIE FAJNE
  • bardzo prosta obsługa
  • aplikacja Boox Drop do wgrywania plików bez logowania
  • możliwość edycji plików PDF
  • żółte podświetlenie do czytania w nocy
  • wbudowane głośniki np. do podcastów czy muzyki
  • wbudowany mikrofon
  • mało odporne na zarysowania plecki – ale tutaj można mieć etui, a nawet trzeba.

 

Za wypożyczenie urządzenia do testów dziękuję czytio.pl.

Kontynuuj czytanie

Facebook

Poczytaj o IOT