Connect with us

INNE

Recenzja dwuzakresowego routera gamingowego Linksys WRT32X

Opublikowano

dnia

Czy router naprawdę sprawi, że twój bohater w League of Legends będzie jeszcze mocniejszy? Pewnie nie, ale router WRT32X daje ci przewagę nad graczami, których routery często pozostają daleko w tyle ze względu na ruch w sieci. Dzięki technologii Killer, WRT32X jest w stanie zagwarantować ci, że nikt w twoim domu oglądając Netflixa, nie wpłynie na wzrost pingu.

Za niecałe 1400 złotych, dwuzakresowy router klasy AC3200 nie odstaje wcale od innych tego typu urządzeń i doskonale współpracuje z komputerami do gier.

 

Znajomy design

Gracze doskonale są zaznajomieni z wyglądem, jaki Linksys daje swoim routerom. Styl testowanego nawiązuje do poprzednich modeli z serii WRT, z jednym wyjątkiem – ten jest cały czarny. Jego cztery krótkie anteny można odłączyć, a sam router jest niewielkich rozmiarów: ma 245,87 x 193,80 x 51,82 mm (długość x szerokość x wysokość), co pozwala na dobre dopasowanie go do każdej półki. Ma standardowe cztery gigabitowe porty LAN i jeden gigabitowy port WAN, ale i oferuje port USB 3.0 i combo port eSATA/USB 2.0 do magazynu dla sieci lub drukarki.

WRT32X ma z przodu niebieskie diody LED przypisane kolejno do zasilania, połączenia z siecią, częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz, eSATA, USB 2.0, USB 3.0, LAN 1-4 i WPS. Na ogół są łagodne i nie rozpraszają nawet, kiedy są na widoku. Gdyby jednak były dla ciebie uciążliwe, można je wyłączyć w graficznym interfejsie użytkownika, co jest na plus. Ogólnie rzecz biorąc, jest to całkiem fajnie wyglądający router i powinien ładnie pasować do morza elektroniki domowej.

Prostota menu

Linksys zadbał o to, by menu nie było skomplikowane.

Wystarczy podłączyć router do prądu, wpisać jego adres IP w przeglądarce, zaakceptować warunki, zaktualizować oprogramowanie, utworzyć nazwę SSID i hasło, ustawić osobne hasło do routera, podać maila i zarejestrować urządzenie. Gra się rozpoczyna.

W oprogramowaniu brakuje funkcji kontroli rodzicielskiej czy Linksys Smart WiFi, ale router został stworzony głównie do gamingu, dlatego producent uznał, że te funkcje nie są w nim konieczne.

 

Raj dla graczy

Funkcją, która odróżnia router Linksys WRT32X od innych routerów jest silnik priorytetyzacji Killer. Daje on możliwość wykrywania komputerów z kartami sieciowymi Killer i automatycznego ustawiania priorytetów ruchu sieciowego w grach. Komputer wyświetli wtedy też nową kartę w oprogramowaniu Killer Control Center, w którym można zaktualizować ustawienia routera, ustawić limity przepustowości, uruchomić interfejs routera oraz włączać lub wyłączać silnik priorytetyzacji.

Pomijając jednak gaming, Linksys WRT32X oferuje bardzo atrakcyjne funkcje dla zwykłych użytkowników, dzięki wydajnemu procesorowi 1,8 GHz, 512 MB pamięci RAM i 256 MB pamięci flash. Ma również funkcję kształtowania wiązki, która skupia sygnał WiFi na poszczególnych urządzeniach i MU-MIMO, które dedykuje pojedynczy strumień do wielu urządzeń w paśmie 5 GHz jednocześnie, zapewniając bardziej niezawodne prędkości.

WRT32X jest jednym z niewielu routerów obsługujących Tri-Stream 160, który umożliwia jednoczesne działanie trzech strumieni przestrzennych na kanałach o szerokości 160 MHz w paśmie 5 GHz. Jest to dynamiczny wybór częstotliwości (DFS) certyfikowany przez FCC, co oznacza, że ​​może zostać użyte więcej kanałów, aby znaleźć lepszy sygnał, ale tylko wtedy, gdy twoje urządzenie ma również certyfikat DFS.

Ogólnie rzecz biorąc, WRT32X oferuje prędkość 2600 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 600 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.

W przeciwieństwie do routera Asus ROG Rapture GT-AC5300, w tym znajdziesz tylko cztery porty LAN i jeden do sieci WAN, przez co nie możesz podłączyć drugiego połączenia internetowego lub dokonać agregacji łączy, by utworzyć połączenie przewodowe o przepustowości dwóch gigabitów. Linksys WRT32X to także router dwupasmowy, więc oferuje on tylko jedno pasmo 2,4GHz i jedno 5GHz, jednak użycie technologii Killer zapewnia najwyższy priorytet twoim grom i zapobiega problemom związanym z opóźnieniami.

Priorytety sieci dla wszystkich twoich urządzeń są dostępne z menu oprogramowania routera. Może to być trochę mylące, ale włączenie silnika Killer włącza standardowy priorytet UI. Zwykłe urządzenia mogą zostać przypisane do kategorii o priorytecie wyższym, normalnym lub niższym. Ruch z urządzeń Killer znajduje się w osobnej sekcji i są im nadawane odpowiednie priorytety po włączeniu trybu Killer.

Podsumowanie

Urządzenie Linksys WRT32X jest przeznaczone dla wymagających graczy, którzy nie mogą sobie pozwolić na niestabilny ping nawet przez kilka sekund. Menu nie jest tak przyjazne dla użytkownika, jak w większości nowszych routerów, ale ma wszystkie niezbędne funkcje, jakich tylko można potrzebować do zapewnienia bezproblemowej pracy sieci.

Facebook

Poczytaj o IOT