Connect with us

INNE

Co ma wspólnego MU-MIMO i wydajność telewizora 4K?

Opublikowano

dnia

Jeśli chodzi o przejrzystość, to 4K oferuje bardzo realne korzyści – rozdzielczość 3840 pikseli w poziomie na 2160 pikseli w pionie jest aż czterokrotnie większa niż gęstość pikseli w 1080p HD. Ale więcej szczegółów wymaga więcej danych. Ponieważ 4K zapewnia drastycznie wyższą rozdzielczość, usługi strumieniowania wymagają tony większej przepustowości, aby filmy były płynnie przesyłane bez „buforującego” gremlina nawiedzającego wieczór filmowy. Aby zapewnić bezproblemowe przesyłanie strumieniowe, potrzebujesz połączenia szerokopasmowego, które spełnia swoje zadanie, począwszy od dostawcy usług internetowych aż po router.

DSL vs. Broadband

Każdego dnia pula filmów 4K powiększa się – Netflix i Amazon nagrywają swoje oryginalne produkcje w Ultra HD, a nawet niewielkie treści YouTube szybko podnoszą swoją rozdzielczość. W celu dopasowania się do tego nowego standardu, Twoje domowe Wi-Fi musi nadążać.
Aby uzyskać bezbłędne wrażenia, połączenie internetowe oparte na DSL lub linii telefonicznej o średniej szybkości około 5 Mb/s powinno wystarczyć. Żeby jednak zapewnić sobie przepustowość 4K, potrzebujesz usługi szerokopasmowej, takiej jak Internet kablowy lub światłowodowy.

Wi-Fi podróżuje na częstotliwościach zwanych pasmami radiowymi, ale stare routery szkolne zwykle oferują tylko jeden pas do transmisji danych. W dzisiejszych czasach dwuzakresowe routery mają dwa pasma (częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz), a routery trójpasmowe dodają trzecie pasmo do miksu (kolejna częstotliwość 5 GHz).

W paśmie częstotliwości 2,4 GHz każde urządzenie w okolicy konkuruje o łączność: pobliskich routerów, gadżetów Bluetooth, urządzeń kuchennych, a nawet niani. To korek danych. Teraz wyobraźmy sobie dodawanie nowych, całkowicie otwartych dróg dla przesyłu informacji. Częstotliwości 5 GHz zapewniają znacznie szybszą transmisję danych niż ich odpowiedniki 2,4 GHz. Każda częstotliwość 5 GHz zawiera dwadzieścia trzy nienakładające się kanały, w porównaniu z trzema nienakładającymi się kanałami 2,4 GHz. Lepiej wspierają również nowoczesne technologie, takie jak szybko transmitujące standardy danych (np. AC nowej generacji, znany również jako MU-MIMO) oraz technikę zwiększania sygnału zwaną formowaniem wiązki. Jak można się domyślić, wszystko to zapewnia znacznie szybszą wydajność w rzeczywistości.

Przeciętni użytkownicy Wi-Fi odkryją, że dwupasmowe routery oferują płynną żeglugę, nawet w przypadku przesyłania strumieniowego 4K. Ale jeśli masz wielu współlokatorów lub dużą rodzinę – a szczególnie nastolatków, którzy żyją na swoich smartfonach – urządzenia z obsługą trzech pasm zapewniają, że niczyje wrażenia z korzystania z WiFi nie zostają zakłócone, gdy inni łączą się z siecią.

MU-MIMO i telewizor 4K

Jeżeli posiadasz telewizor 4K, to połączenie wielo-użytkownikowe, wielo-wejściowe i wielo-wyjściowe (MU-MIMO) jest twoim przyjacielem. Oto prosty podział: tradycyjne routery wysyłają i odbierają informacje z jednego urządzenia naraz, rejestrując dane tam i z powrotem. Mimo, że trwają one tylko milisekundy, te luki w połączeniu powodują to, co znamy jako buforowanie – wspólnego wroga każdego zapalonego streamera. Routery MU-MIMO komunikują się z wieloma urządzeniami naraz, co zapewnia bardziej stabilne połączenie. Jeśli chodzi o poziom przepustowości podobny do Ultra HD, router nowej generacji (MU-MIMO) może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby mieć pewność, że Twój Netflix nie będzie działał w rozdzielczości poniżej 4K, podczas gdy twoje dzieci będą grać w „League of Legends” w następnym pokoju.

Facebook

Poczytaj o IOT