Smart przycisk to coś co bardzo mnie zastanawiało. Po co taki mieć, do czego może się przydać oraz co on w ogóle robi? Milion pytań, tak mało odpowiedzi… aż do teraz. Przetestowałam dla Was przycisk od FRITZ i mogę co nieco o nim powiedzieć! 🙂
Zapraszam na recenzję tego małego urządzenia o wielkich możliwościach.
Opakowanie i wygląd
Urządzenie posiada bardzo przyjemny i kolorowy kartonik z opisem funkcji, które są niestety po niemiecku – ale jest polska naklejka z informacjami.
Na urządzeniu mamy komunikat: Aby się zalogować, naciśnij i przytrzymaj przycisk DECT na routerze FRITZ!Box.
Zawartość zestawu
W zestawie oprócz urządzenia znajduje się:
płytka metalowa – plecki do przymocowania przycisku
kołki montażowe oraz taśma dwustronna
zaślepka z logo FRITZ do płytki montażowej
niemieckie instrukcje obsługi
polska wersja instrukcji dodawana przez polską centralę.
Działanie i funkcje
Po pierwsze aby w ogóle rozpocząć zabawę z przyciskiem potrzebujemy mieć skonfigurowany router FRTZ!Box. Jeśli już mamy to zrobione, wystarczy nacisnąć przycisk DECT na routerze oraz przycisk menu pod wyświetlaczem przycisku. To wszystko. Router i przycisk odnajdą się samodzielnie i sparują. Piękne i mega proste!
Kiedy już przycisk będzie widoczny w systemie FRITZ!Box na liście urządzeń.
Aby zarządzać ustawieniami należy wejść w boczne MENU – Smart Home – Zarządzanie urządzeniami. Na liście urządzeń widać zawór grzejnika oraz nasz opisywany przycisk. Możemy oczywiście zmienić jego nazwę aby łatwiej odnaleźć urządzenie spośród kilku innych np. w innych pomieszczeniach domu.
Klikając na „ołóweczek” możemy wejść w ustawienia przycisku. Możemy w tym miejscu zmienić nazwę oraz skonfigurować przyciski urządzenia np. dopasować 1 widok do grzejnika, na którym jest zainstalowana głowica FRITZ! a np. drugi przycisk dopasować jako sieć WiFi dla gości – wtedy klikając na przycisk pojawia się kod QR, który po zeskanowaniu daje gościom dostęp do naszej gościnnej sieci WiFi.
Jak skonfigurować przycisk?
Klikając na jeden z widoków, klikamy na opcję którą chcemy ustawić – Termostaty (to grzejniki) a Funkcje komfortowe to np. ustawienie gościnnej sieci WiFi.
Wygląd przycisku
Przycisk prezentuje się bardzo nowocześnie. Co najważniejsze, do ściany lub mebla montujemy tylko podstawkę, natomiast przycisk trzyma się za pomocą magnesu. Oznacza to, że w każdej chwili możemy przycisk zdjąć i przenieść w inne miejsce lub przekazać gościom do zeskanowania kodu QR do WiFi.
Na widoku z temperaturą mamy możliwość sterowania i zmiany temperatury na głowicy grzejnika.
Podsumowanie
W normalnym widoku przycisk pokazuje nam aktualną temperaturę pomieszczenia w którym jesteśmy oraz wilgotność.
Do czego jeszcze służy przycisk:
cztery przyciski umożliwiają przełączanie i sterowanie urządzeniami
możesz na przykład przełączać urządzenia podłączone do inteligentnych gniazdek FRITZ!DECT 200 i 210
możesz regulować temperaturę w pomieszczeniu poprzez termostat FRITZ!DECT 301
możesz zmniejszać natężenie światła żarówką FRITZ!DECT 500
FRITZ!DECT 440 jest idealnie dostosowany do routera FRITZ!Box i prosty w konfiguracji. Regularne aktualizacje zapewniają zachowanie bezpieczeństwa i umożliwiają korzystanie z nowych funkcji. Oszczędna komunikacja bezprzewodowa DECT ULE i energooszczędny wyświetlacz e-paper gwarantują długą żywotność baterii.
Przycisk kosztuje nie mało bo aż 259 zł… ale tworząc dom smart musimy się liczyć z kosztami, bo ilość funkcji i wygoda ma swoją cenę 🙂