Connect with us

RECENZJE

Zakrzywiony monitor, który otula obrazem – recenzja iiyama

Opublikowano

dnia

Czasami pewne rzeczy w życiu nie są proste… jak np. monitor od iiyama. Zapraszam na spotkanie z zakrzywionym ekranem, który otula obrazem i daje zupełnie inne odczucia z korzystania niż zwyczajne, płaskie monitory. Prezentowany model to 34 calowa iiyama ProLite XCB3494WQSN-B1.

 

Co mamy w zestawie?

Opakowanie monitora jest ogromne – jest to zwyczajny karton z logo iiyama i nazwami modelu. Przez krzywiznę monitora jest on zapakowany w bardzo dużą, styropianową wytłoczkę. W opakowaniu oprócz monitora znajduje się podstawa, dokumenty oraz kable: zasilający, USB, HDMI, DP, USB-C. To wszystko 🙂 

 

Wygląd

Monitor jest czarny, posiada ergonomiczną podstawę w kształcie litery V – dzięki niej monitor jest bardzo stabilny. Z prawej, tylnej strony (patrząc od przodu ekranu) znajdują się przyciski sterowania: uruchamianie menu, zmiana źródła obrazu, przyciski głośności oraz wyłączenie ekranu. W dolnej części monitora mamy złącza: HDMI, Dispaly Port, USB-C oraz 3 porty USB 3.0, gniazdo RJ45 do sieci lokalnej oraz wejście słuchawkowe. Na spodzie monitora znajdują się także 2 wbudowane głośniki.

Sam monitor waży 8,7 kg i jest cięższy od mojego kota.

Ciężko uchwycić tę krzywiznę ekranu ale fachowo krzywizna wynosi 1500 R. Krzywizna ta, jak podaje producent inspirowana jest krzywizną ludzkiego oka przez co gwarantuje doskonałą jakość obrazu oraz komfortowe i realistyczne wrażenia wizualne.

Podstawa pozwala na podnoszenie ekranu w górę i w dół. Minimalna wysokość to 6,5 cm od blatu biurka a maksymalna wysokość to 19,5 cm od blatu. Przy minimalnej wysokości cały monitor zajmuje powierzchnię 81 x 43 cm, a przy najwyższej wysokości jest to powierzchnia 81 x 55,5 cm.

Jeśli ktoś by potrzebował to można monitor przekręcać na boki ale tylko do zetknięcia się ekranu z podstawą. Monitor więc nie nadaje się do korzystania w pionie – wygląda wtedy jak wielka skocznia 😀

Monitor można też odchylać górą i dołem – chociaż nie jest to zalecany kąt pracy na monitorze.

 

Funkcje i troszkę specyfikacji

  • Monitor można powiesić na uchwycie ściennym zgodnym ze standardem VESA 100×100.
  • Panel VA Led o przekątnej 34″ i rozdzielczości ultra WQ HD 3440:1440 (proporcja 21:9).
  • Odświeżanie 120Hz
  • Reakcja matrycy na poziomie 0,4 mili sekundy.
  • Funkcja redukcji niebieskiego światła, czyli tego najbardziej niezdrowego dla oczu
  • Technologia Flicker-Free czyli kontrola jasności ekranu poprzez regulację natężenia prądu, która niweluje problem migotania
  • Typowe zużycie energii ok. 56 watów

Testy

To moja pierwsza styczność z zakrzywionym ekranem w monitorze. Po pierwszym uruchomieniu wydawał mi się strasznie ogromny i miałam obawy, że się na nim nie odnajdę lub będę szukać kursora 😀 Ale już po chwili przyzwyczajenia wiedziałam, że to jest to czego mi brakuje w płaskich ekranach. Mam na myśli ten efekt otulenia przez ekran. Mimo tego, że monitor jest bardzo duży 34″ (do tej pory pracowałam na dodatkowym monitorze 24″)  to jest niesamowicie wygodny, przez to, że mogę otworzyć obok siebie 2 okna i wygodnie pracować bez biegania po ekranach monitor-laptop i z powrotem.

Dwa komputery – jeden monitor

To co w monitorze zasługuje na medal to przełącznik KVM, który umożliwia podłączenie wielu komputerów. Co więcej, można je obsługiwać za pomocą jednej konsoli (monitor, klawiatura, mysz). Złącze dokujące USB-C pozwala uprościć i uporządkować miejsce pracy, ponieważ za pomocą jednego kabla można zarówno przesyłać sygnał z notebooka do monitora, jak i ładować notebooka z monitora. Dodatkowo, jeśli monitor jest podłączony do Internetu za pomocą kabla LAN, notebook zostanie automatycznie podłączony do sieci – bajka!

Ogólnie rzecz biorąc jest to ogromny ekran o przyzwoitej jasności i doskonałej czerni. Rewelacyjne kąty widzenia i żywe kolory dają niesamowite wrażenia z oglądania filmów w 4K! Musiałam jedynie znaleźć takie w proporcji 21:9. W przeciwnym razie miałam na ekranie 2 paski po bokach w wszystkich standardowych filmach z YT.

 

Monitor posiada cechy gamingowe więc z pewnością będzie ciekawą opcją dla graczy. Jednak dla mnie jest on idealnym pomocnikiem do pracy graficznej czy wideo. Szeroki ekran pozwala na dokładny ogląd na całą oś czasu lub taki podział ekranu, aby większość stanowił program, a mniejszą część np. 1/3 folder z używanymi materiałami. Właśnie za to go pokochałam najbardziej.

 

Podsumowanie – zakrzywiony monitor czy warto?

Pewne rzeczy w życiu nie są proste… i dobrze. Bo w przypadku monitora iiyama ProLite XCB3494WQSN-B1 wyszło to na dobre. Do tego stopnia, że teraz nie wyobrażam sobie pracy na płaskim ekranie…

Cena monitora to ok. 2300 zł jednak w dniu publikacji zauważyłam obniżkę u producenta do 1999 zł! Dobra opcja!

 

Mnie przekonał totalnie a za to jak wygodnie mi się nam nim pracowało.  Dlatego przyznaję aż 2 nagrody 🙂

Za wypożyczenie monitora do testów dziękuję firmie Iiyama Polska.

Facebook

Poczytaj o IOT