Connect with us

INNE

Standard Matter wkroczył na rynek

Po różnych zapowiedziach i przesunięciach standard Matter dla urządzeń IoT wreszcie jest dostępny. W ubiegły wtorek (4 października) CSA wypuściło jego pierwszą wersję. Poszczególne produkty smart home już mogą ubiegać się o certyfikację. Po jej uzyskaniu będą mogły się ze sobą porozumiewać i przekazywać wzajemnie podstawowe informacje. W ten sposób połączenie między urządzeniami w internecie rzeczy będzie płynniejsze i szybsze.

Opublikowano

dnia

Produkt z logo Matter

Czym jest standard Matter?

Matter to nowoczesny, oparty o IP globalny standard, który umożliwia komunikację pomiędzy różnymi podstawowymi urządzeniami smart home – niezależnie od producenta, ekosystemu czy rodzaju sprzętu IoT.

Wsparcie dla Matter zadeklarowały duże platformy smart home – Amazon Alexa, Google Home, Apple HomeKit i Samsung SmartThings Mówiło o nim lub potwierdziło je wiele firm, które produkują urządzenia inteligentnego domu. Do sieci Matter można jednocześnie podłączyć i używać różnych centralek. 

Standard wykorzystuje Bluetooth Low Energy, a także Ethernet, Wi-Fi (do komunikacji z chmurą) oraz Thread (do łączności w sieci domowej). Sprzęty IoT należące do Matter będą współpracować także wtedy, gdy zabraknie połączenia z internetem. CSA nie zapomina również o bezpieczeństwie. Każde urządzenie Matter ma unikatowy identyfikator. Do przyłączenia się do Matter wymagane będą certyfikaty, a przy komunikacji w sieci domowej sprzęty będą musiały stosować szyfrowanie. Urządzenia, które będą współpracowały z Matter oznaczone zostaną logo standardu.

produkty Matter

Źródło: CSA

Jakie produkty IoT współpracują z Matter 1.0?

Pierwsza wersja Matter nie wspiera wszystkich inteligentnych urządzeń. Na razie obsługuje on takie sprzęty IoT, jak:

  • inteligentne żarówki,
  • przełączniki światła i sterowanie oświetleniem,
  • inteligentne wtyczki i gniazdka,
  • inteligentne zamki,
  • inteligentne termostaty oraz kontrolery klimatyzacji,
  • inteligentne rolety i zasłony,
  • czujniki ruchu, czadu itd.,
  • sterowanie drzwiami do garażu,
  • mostki i bezprzewodowe punkty dostępu,
  • telewizory i strumieniowe odtwarzacze video.

W przyszłości mają do nich dołączyć:

  • roboty sprzątające,
  • produkty AGD,
  • kamery i dzwonki video,
  • ładowarki do samochodów elektrycznych,
  • inteligentne zarządzanie energią.

Urządzenia, które już znajdują się na rynku, po uzyskaniu certyfikacji mogą zostać zaktualizowane przez producentów. Jeśli jakaś firma wypadnie z rynku i urządzenie straci połączenie z chmurą, nadal może ono zachować swoje podstawowe funkcje (tyczy się to niektórych sprzętów).

Co jeszcze warto wiedzieć o Matter?

Wydarzenie, na którym oficjalnie zostanie zaprezentowany standard Matter, jest zaplanowane na 3 listopada 2022 roku. Proces certyfikacji trwa jednak już teraz. Co więcej, niektóre firmy pracowały nad produktami współpracującymi z Matter już wcześniej, w ramach. Niektóre mogą zacząć się pojawiać na rynku przed początkiem listopada. Możliwe, że niektóre z z nich zostaną też zaprezentowane podczas nadchodzącego eventu.

Trzeba mieć na uwadze także niedoskonałości Matter, który nadal jest w powijakach. Jak zauważa Stacey Higginbotham ze Stacey on IoT, dodawanie naraz wielu urządzeń smart home może być kłopotliwe. Użytkownicy będą również nadal potrzebowali różnych aplikacji do sterowania poszczególnymi sprzętami. Matter ogarnie również podstawowe funkcje sprzętów. Tymi bardziej skomplikowanymi będzie mógł zająć się w przyszłości, a póki co trzeba będzie korzystać z osobnych aplikacji. Wprowadzenie Matter  nie oznacza również odejścia od wielu ekosystemów smart home. Producenci nadal będą musieli być na bieżąco ze zmianami w HomeKit czy Google Home. 

 

Źródła: CSA, Stacey on IoT, The Verge

Facebook

Poczytaj o IOT