Connect with us

RECENZJE

Jedna Smart Bramka Zigbee — wiele możliwości – recenzja WOOX R7070

Opublikowano

dnia

Rozwiązania smart coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Gwarantują one wygodę, większy komfort i bezpieczeństwo. Decydując się na taki krok, warto jednak wybrać jedną markę, której różne sprzęty będą ze sobą kompatybilne. Takie rozwiązania proponuje m.in. firma Woox. Dziś testujemy Smart Bramkę Zigbee, która ułatwia zarządzanie wieloma urządzeniami smart jednocześnie.

 

Smart dom — od czego zacząć?

Pytacie, od czego zacząć? Oczywiście realizacja smart pomysłów w domu powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Możemy zacząć od kupna smart żarówki lub gniazdka. Jednakże, jeżeli rozważamy większe zmiany to polecamy sprawdzenie Smart Bramki Zigbee Woox, która umożliwia połączenie urządzeń Woox opartych na technologii Zigbee w jedną sieć, pozwalając na zdalne zarządzanie nimi przy użyciu np. smartfona lub tabletu.

 

Według danych od producenta bramka ta obsługuje do 50 urządzeń Woox Zigbee takich jak na przykład smart żarówki, wtyczki, listwy, czujniki ruchu, otwarcia okna/drzwi, czy temperatury. W naszej opinii rozwiązanie to gwarantuje większą wygodę w zarządzaniu urządzeniami. A przecież o to właśnie chodzi w instalacjach smart — mają nam ułatwiać, a nie utrudniać życie. 

 

Smart Bramka Zigbee Woox

Bramka Zigbee to małe urządzenie, które po podłączeniu do naszego domowego routera WiFi daje możliwość tworzenia własnej sieci wewnętrznej, do której możemy dodawać różne smart sprzęty. Ponadto Zigbee zostało stworzone z myślą o małej ilości przesyłanych danych i odciąża domową sieć WiFi, łącząc się wewnątrz własnej.

 

Co ważne, smart bramka Zigbee Woox jest kompatybilna z Amazon Alexa i Google Assistant,  co daje możliwość sterowania także poleceniami głosowymi.

 

Co to jest Zigbee?

Zigbee to oparta na IEEE 802.15.4 specyfikacja protokołów transmisji danych w sieciach bezprzewodowych, która zapewnia transmisję bezprzewodową w pasmach 2,4 GHz (globalnie) oraz 868 MHz i 915 MHz, urządzeń o małej mocy i niewielkimi przepływnościami (do 250 kbps) oraz zasięgiem między węzłami rzędu 50 m. Takie protokoły wykorzystywane są na przykład do automatyki domowej, systemów alarmowych, systemów monitoringu czy pobierania danych z urządzeń medycznych.

 

Mówiąc prościej, Zigbee stworzono z myślą o raczej małym przesyle danych, dzięki temu nie obciąża i nie zapycha naszej domowej sieci WiFi, ponieważ łączy się wewnątrz własnej sieci. Ponadto technologia Zigbee gwarantuje natychmiastowy dostęp do urządzeń, co ma znaczenie np. w przypadku różnego rodzaju czujników. 

 

Jak to działa?

Po uruchomieniu bramki wystarczy podłączyć ją do naszego domowego routera Wifi. Co ważne, do opakowania produktu dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, która krok po kroku prowadzi nas przez ten proces. Podłączenie jest proste i nie sprawiło nam żadnych problemów. Zaletą produktu jest, że w celu podłączenia nie wymagana jest dodatkowa konfiguracja naszego domowego routera. 

 

Aby podłączyć bramkę, a następnie sparować ją z innymi smart urządzeniami należy pobrać bezpłatną aplikację Woox Home (dostępna na iOS i Androida). I tutaj kolejne pozytywne zaskoczenie. Aplikacja jest prosta i intuicyjna. To właśnie w niej można stworzyć prawdziwe smart centrum dowodzenia i zdalnie sterować urządzeniami.

 

Nie mieliśmy żadnego problemu z połączeniem urządzeń, a zdalne sterowanie nimi z poziomu smartfona jest bardzo proste i wymaga tylko kilku kliknięć. 

 

Jedna bramka — wiele możliwości

Ale to nie koniec zalet posiadania smart bramki Zigbee Woox. Połączone ze sobą smart urządzenia we wspólnej sieci pozwalają na tworzenie indywidualnych reguł. Na przykład, posiadając smart żarówkę oraz czujnik otwarcia drzwi, możemy ustawić zasadę, która włącza światło w momencie otwarcia drzwi. 

Inne rozwiązanie może pomóc lepiej zabezpieczyć dom podczas naszej nieobecności. Jeżeli zamontujemy smart czujnik ruchu oraz syrenę alarmową, to możemy stworzyć regułę, w którego po wykryciu nieautoryzowanego ruchu, natychmiast włącza się syrena alarmowa. 

 

To oczywiście tylko przykłady. Wszystko zależy od naszej kreatywności oraz potrzeb. 

 

Cena bramki w dniu publikacji to ok. 115 zł.

Kup bramkę na allegro: https://bit.ly/AllegroBramkaZigbee

 

Facebook

Poczytaj o IOT